A homokozót kicsik és nagyok egyaránt szeretik. Amíg a gyerekek önfeledten játszanak, a szülők egy közeli padról szemlélve csemetéiket megpihenhetnek kicsit. A homokozónak azonban kockázatai is vannak. Ezért fontos, hogy ügyeljünk a higiéniai elvek betartására, és olyan homokozót válasszunk, amely megfelel a Szlovák Közegészségügyi Hivatal kritériumainak (a konkrét homokozóval kapcsolatos információkért látogasson el az adott község vagy város honlapjára).
5 betegség, amelyet a gyerekek a homokozóban kaphatnak el

A gyerekre leselkedő veszélyeknek több forrásuk is van, lehet szó mikrobiális és parazitafertőzésről, de a kémiai vagy mechanikai sérülések is veszélyt jelentenek. Először a homokozó külső állapotát mérjük fel – ha az valamilyen módon sérült, megrongálták, vagy állati ürüléket látunk benne, akkor kerülni kell. Mi a helyzet azokkal a kockázatokkal, amelyek szabad szemmel nem láthatók? A homokozó mikrobiális és parazitaszennyezettsége azokat a mikroorganizmusokat foglalja magába, amelyek hordozója leggyakrabban egy beteg állat, de fertőzött ember is lehet.
Lázat és hányást okoznak
A toxoplazmózis fertőző betegség, amelynek fő hordozója a macska, kórokozója a Toxoplasma gondii nevű egysejtű élőlény, amely a macska ürülékében található. Az emberi szervezetbe állati ürüléken keresztül jut be, amely számos petét tartalmaz. Ezek hosszú ideig képesek túlélni a levegőn, és 24 óra alatt kikelnek belőlük a kórokozók. A toxoplazmózis veszélyes a gyermekekre, de különösen a terhes nőkre, mivel súlyos károkat okozhat a magzatban. A toxoplazmózis tünetei a szokásos influenzaszerű tünetek, mint például fáradtság, éjszakai izzadás, láz, fejfájás vagy megnagyobbodott nyirokcsomók. A gyermek a homokozóból szalmonellózist is hazahozhat. Ezt a Salmonella enterica baktérium okozza, súlyos, vizes hasmenés, magas láz és fejfájás jellemzi.
A toxocarosis kórokozója a Toxocara canis kutyaféreg vagy a Toxocara cati macskaféreg. Ez egy parazitabetegség, amely ezeknek az állatoknak az ürülékével terjed. Az átvitel az ürülékben lévő peték miatt lehetséges, amelyekkel a gyermek a szennyezett homokban fertőződik meg. A betegség károsítja a belső szerveket (máj, vese, bél), és hányással, hányingerrel, lázzal jelentkezik. Ha a fonalféreg a légzőszervekbe kerül, tüdőgyulladást okozhat.
Az enterobiasis, vagy közismert nevén a bélférgesség olyan betegség, amelynek egyetlen gazdatestje az ember. Ez egy parazitabetegség, amelyet az Enterobius vermicularis féreg okoz. Leggyakrabban óvodás és iskoláskorú gyermekeket érint, akik a petékkel való közvetlen érintkezéssel vagy rossz higiéniai körülmények között fertőződhetnek meg. A férgesség tipikus tünetei közé tartozik a gyermek nyugtalansága, amelyet a végbélnyílás viszketése, hasi fájdalom, csökkent étvágy és gyakori székelési inger vagy hasmenés okoz.
Ez a betegség nem annyira veszélyes, mint inkább kellemetlen. A nőstény cérnagiliszták a végbélnyílás környékére rakják le petéiket, mivel azok csak a levegőben képesek érni. Ezt éjszaka teszi, amikor a szülő észreveheti őket a gyermek végbélnyílásának közelében, vagy közvetlenül a székletben láthatja őket. A cérnagilisztáknak a túléléshez cukorra is szükségük van, ezért a betegség lefolyása alatt célszerű kerülni az édességeket.
A giardiasist vagy lambliasist a Giardia intestinalis nevű parazita okozza. Ez olyan parazita, amely állatokról (macskákról) fertőzött vízzel vagy élelmiszerrel terjed át az emberre. A betegség megnyilvánulásai a hasi fájdalom, nyákos és vizes széklet, hányinger, étvágytalanság, ritkán láz is jelentkezhet.
Ügyeljünk a piszkos kezekre
A fent említett betegségekben az a közös, hogy mosatlan kézzel terjednek. Amikor a gyerekek a homokozóban játszanak, gyakran meg szeretnék kóstolni a „homoksütit”, vagy enni kérnek. Ezért fontos, hogy játék közben szemmel tartsuk őket. A gyermekek ne vegyék a szájukba a kezüket és az ujjaikat, és ne nyalogassák játék közben a játékokat vagy más tárgyakat. Ne adjunk gyermekünknek enni, miközben kint játszik, nehogy piszkos kezével baktériumot vagy parazitát vigyen át az ételre. Gyermekünk körmeit rendszeresen vágjuk le, mivel a körmök alatt fertőzött homok vagy szennyeződés maradványai rekedhetnek.
A homokozókban nemcsak a baktériumok vagy paraziták általi fertőzés jelenthet veszélyt, hanem a mechanikai vagy kémiai sérülés is. Játék előtt mindig ellenőrizzük, hogy a homokozóban nincs-e üvegszilánk vagy tű, ezek hepatitisszel vagy esetenként HIV-vírussal fertőzhetik meg a kicsiket. Ha a gyermek megszúrja magát tűvel, azonnal fertőtlenítsük a szúrás helyét, és forduljunk orvoshoz. A gyermeket a tűszúrás után is be lehet oltatni hepatitis ellen a súlyos szövődmények megelőzése érdekében
Mikor forduljunk orvoshoz?
A hasmenés kezelésére Saccharomyces cerevisiae var. boulardii élesztőt tartalmazó készítményeket alkalmazhatunk. Ezt az élesztőt a tudósok tanulmányozták, és alkalmas mind az akut funkcionális, mind a fertőző hasmenés kezelésére. A készítmények 2 hónapos kortól alkalmasak gyermekek számára. Ha a hasmenés 3 napnál tovább tart, és magas hőmérséklet is jelentkezik, forduljon orvoshoz.
A parazitabetegségek esetében fontos a higiéniai szokások betartása a háztartásban. Mindenkinek legyen saját törülközője. Gyógynövénykivonatokat tartalmazó, vény nélkül kapható készítmények is a segítségünkre lehetnek, de házi gyógymóddal is próbálkozhatunk, konkrétan fokhagymával. Ha a betegség 5 napon belül nem múlik el, forduljunk orvoshoz. Ne feledjük azt sem, hogy a gyerekek nemcsak a szennyeződéssel, homokkal, hanem a fertőzött állattal vagy egymással érintkezve is megfertőződhetnek baktériumokkal, parazitákkal vagy azok petéivel.
Mi a teendő homokozás után?- A játék végeztével alaposan mossuk meg vagy fertőtlenítsük a gyerek kezét.
- A betegség tünetei többnyire hasmenés és hányás, ami a szervezet kiszáradását okozhatja, ezért fontos a gyermek rehidratálása.
- Adjunk a gyermeknek folyadékot, gyakran kis adagokban.
- Használjunk rehidratáló oldatot. Ez cukrot és a szükséges ásványi anyagokat tartalmazza, amelyeket a gyermek hányás vagy hasmenés során veszít. A gyermek 1 hetes korától kezdve alkalmas.
Mit ajánlunk a homokozós betegségekre?
DR.MAX ENTEROMAX TRAVEL, 10 CPS
A készítményt 3 éves kortól gyermekek és felnőttek is szedhetik. Saccharomyces cerevisiae var. Boulardii probiotikus élesztőkultúrát tartalmaz. A probiotikumok az emésztőrendszerben találhatóak és a természetes bélflórát alkotják. Laktózmentes és 100%-ban vegán.

DR.MAX ORS REHYDRATAČNÝ ROZTOK, 10 KS
A rehidratáló oldat vízben oldódó por, amely pótolja a folyadékot, az energiát és az ionokat a súlyos hasmenés és a gyakori hányás esetén, megakadályozva a szervezet kiszáradását. Gyermekeknek 1 hetes kortól és felnőtteknek.

DR.MAX DIOSMECTITE 10X3, 25 G
Ezt a terméket azoknak ajánljuk, akik akut, krónikus hasmenéstől szenvednek, és emésztési zavarokkal kapcsolatos fájdalmas tüneteik vannak. Alkalmas gyermekeknek 2 éves kortól, és felnőttek számára.

Szöveg: Karin Slezáková gyógyszerészeti laboráns, Dr.Max gyógyszertár, Nagyszombat
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.