Zsákbamacskát árulnak a lelketlen ebtenyésztők

Érsekújvár |

<p>Francia újságírók mutattak rá egyes szlovákiai kutyatenyésztők praktikáira. Egy érsekújvári járásbeli zugtenyésztőtől hamisított iratokkal, kötelező oltások nélkül vásároltak kölyökkutyát.</p>

Hathetes mopszokat vettek a külföldi újságírók, törzskönyv és kötelező oltások nélkül, ami törvénybe ütközik. Az ilyen állatok behozatala ellen hevesen tiltakoznak Franciaországban, Dániában és Ausztriában is.

Kereslet és kínálat

Egyes tenyésztők szörnyű körülmények között tartják az állatokat. Nem fizetnek adót, sajnálják a pénzt a kötelező állatorvosi vizsgálatokra. Angelika Szőköl Bogdannak, az érsekújvári menhely üzemeltetőjének bőven van tapasztalata az ilyenekkel. A legtöbb esetben a kutyába beültetett csip alapján meg tudták állapítani, kié a sorsára hagyott tenyészállat. Fel is keresik az illetőt, ám a tulajdonos még csak ajtót sem nyit nekik. Simonyiból (Partizánske) a Vágsellyei járásba, Vágtornócra vittek, és egy parkolóban dobtak ki egy mopszot. Raul Roger névre volt a csip kiállítva, felhívtuk az állítólagos tulajdonost. „A fiam elköltözött az országból, felszámolta a tenyészetét. Többet nem tudok mondani” – mondta egy férfi a telefonba. Amikor megpróbáltunk kapcsolatba lépni az ottani állatorvossal, hogy legalább a lázas és erőtlen, ellés után levő kutya korát megtudjuk, nem volt hajlandó együttműködni. Megannyi ilyen esetről tudnak mesélni az állatvédők, akik a tenyésztők hanyagságának következményeivel szembesülnek, amikor nyomorúságos állapotban kerülnek hozzájuk a tenyészállatok. Testüket bolhák lepik el, a férgek megtámadják a szemüket és a fülüket, nem egy közülük megvakul, megsiketül.

Külföldi tapasztalatok

„Nyitrai rendszámú kocsi állt meg a bécsi, városszéli lakótelepünknél. Kinyitották az ajtót és kidobtak egy kutyát. Jómagam is örökbe fogadtam egy négylábút az érsekújvári menhelyről. Többünknek van Szlovákiából származó állatunk. Ha tehetjük, ott keresünk állatorvost is, az ausztriai díjak ugyanis megfizethetetlenek. A kötelező oltás évi 80 euróba, egy ultrahangos vizsgálat 120, a vérkép 180 euróba kerül, ha az állatot ott tartják éjszakára, vizsgálatokkal és gyógykezeléssel együtt már ezereurós tételekről beszélhetünk” – mondta Silvia Swobodová bécsi lakos. Egy kutya után az éves ebadó meghaladja a 70 eurót. Az évtizedek óta Dániában élő ismerősöm elmondta, náluk a törvény tiltja, hogy külföldről vigyenek be az országba törzskönyv nélküli kutyákat. Tizenhárom fajtára vonatkozik a tiltás, keverék kutyákat végképp nem engednek be. Az érsekújvári járásbeli Csemez Natália esete fordított. Négy kutyája van, egy Norwich terriert Svédországból hozott repülőn. A svédek nagy figyelmet fordítottak arra, hogy a kölyökkutya jó körülmények közé kerüljön. A másik, ugyancsak terrier fajtát a csehországi Kralupy nad Vltavouból hozta. A hivatalos tenyésztők mindkét esetben szívükön viselték a kutyák további sorsát, és visszajelzést kértek a gazditól.

Oltás után várni kell

Oltás után a kölyökkutya immunrendszere, fertőzés elleni védekezési mechanizmusa 21 napon belül épül fel. Három hétig is eltart, mire a beoltott állat szervezete ellenanyagokat termel a veszettség ellen. Andrej Vajzer érsekújvári állatorvos elmondta, a legfontosabb az állatok féregtelenítése, mert ha ez nem történik meg, ha elmulasztják, később az oltáskor komplikációk léphetnek fel. A kölyköket csak 6-7 hetes korukban szabad beoltani. Nincs olyan tapasztalata, hogy bárki kérte volna, hamisítsák meg az állat korát a remélt eladás miatt, és szerencsére más kollégáktól sem hallott ilyet. „Erre nem is lennék hajlandó” – nyugtázta Vajzer.

Kin csattan az ostor?

A törvény szigorítása nem segít, véli az egyik, neve elhallgatását kérő kutyatenyésztő, akinek saját tenyészete van és kutyák képzésével is foglalkozik. A szükséges engedélyek, oltások és a nemzetközileg elismert képzés miatt drágák a kutyái. 1300– 1500 euróba kerülnek, míg az üzérek ennek az összegnek alig harmadát kérik. Alaposan ráfázhat az, aki az olcsóbb megoldást választja. A szakszerűtlen körülmények között nevelt állatok utódai elpusztulnak, vagy egy életen át kezelésre szorulnak.

Szlovákia állategészségügyi szervezete tud azokról a praktikákról, melyekre a külföldi újságírók – törvénysértés árán – rámutattak, de nehéz felvenniük a harcot a nem regisztrált állattenyésztőkkel, akik minden törvényt megszegve kereskednek a kutyákkal a különféle hirdetési oldalakon. Szlovákiából évente több mint 60 ezer kölyökkutyát visznek eladni külföldre, a Sloboda zvierat szervezet értesülései szerint illegálisan kétszer ennyi állatot szállítanak ki.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?