Öt év után visszakerül Szepsi történelmi központjába a városi fesztivál. A Zekeres Fest háromnapos rendezvény szervezői szerint az előző évek fesztiváljainak nem sok köze volt a város hagyományaihoz, most a palócokra, a tokaji borokra, a helyi borászokra, a város történelmére fókuszálnak.
Zekeres Fest a palócok, a helyi borok és a város történelmének jegyében
Szilágyi Adriana, a Szepsi Városi Művelődési Központ (VMK) igazgatója lapunknak elmondta, az elmúlt évek rendezvényeit figyelembe véve azt szeretnék elérni, hogy a városi napok valóban a városról és a lakosokról szóljanak. „Arra lettünk figyelmesek, hogy a rendezvénysorozat elveszítette azt a kulcsfontosságú jelentőséget, amelyért húsz évvel ezelőtt elindították.
Az elmúlt öt évben kulturális és sportnapként ismert rendezvénysorozat szerintünk nem bírta volna el azt a koncepciót, amit nemrégiben összeállítottunk, ezért egy teljesen új vonalon indultunk el, melyet a Zekeres Fest névre kereszteltünkˮ – mondta Szilágyi Adriana, a VMK igazgatója.
Első tokaji aszú
Kovács Imre, a központ munkatársa úgy véli, az új időpontban és új helyszínen, szeptember 4–6. között megrendezendő fesztivál a hagyományok egyvelege lesz. „Azt szeretnék, hogy a fesztivál kellőképpen kiemelje a város szimbólumait, történelmét, hagyományait. Pontosan ennek kapcsán jön szóba Szepsi Laczkó Máté református lelkész városunkhoz kötődő kultusza is. Tudjuk, hogy szepsi születésű volt, az első tokaji aszúbor előállítója, az első tokaji aszú készítésének első feljegyzője. Van egy olyan elképzelésünk, hogy Szepsi Laczkó Mátét egy színész játssza el, aki a fesztiválon az emberek között jár, beszélget velük, hogy népszerűsítse a történetet. Ha minden a terv szerint halad, a kassai Thália Színház színésze, Bocsárszky Attila bújik a lelkész szerepébeˮ – tudatta lapunkkal Kovács Imre. A város költségvetéséből, illetve a különböző projektekből működő központ mintegy 50 ezer eurót fordít az idei fesztiválra. Szilágyi elmondása szerint a VKM-nak saját autonóm rendszere van, mely dotációs szervezetként működik a városi önkormányzat keretében. A fesztivált a város előre megszabott költségvetéséből, külső projektekből, valamint a helyi vállalkozók támogatásából szervezik.
Helyi értékek, történelem
„A helyi szőlőből készült borokat szeretnénk népszerűsíteni, és elsősorban azokat a borászokat bemutatni, akik helyileg készítik a boraikat. Persze, a tokaji borászokról sem feledkezünk meg. Mivel Szepsi a palóc föld legkeletibb részén van, palóc ételek főzésével szeretnénk népszerűsíteni a palóc kultúrát, a színpadon pedig palóc táncház lesz. Mivel a hagyományokra szeretnénk összpontosítani, légvárakkal és körhintákkal nem készülünk, de hagyományos gyermekjátékokból lesz bőven. A szepsi kézművesek is helyet kapnak, a látogatók több szakmát kipróbálhatnak, az elkészített tárgyakat pedig haza is vihetikˮ – zárta Szilágyi Adriana.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.