<p>A Pázmaneum Polgári Társulás, a Jópásztor Alapítvány és a Komáromi Római Katolikus Plébánia szervezésében Jó Pásztor vasárnapján, április 29-én kerül sor a XXIII. Komáromi Imanapra Révkomáromban.</p>
XXIII. Komáromi Imanap – április 29-én
Az Imanapon a felvidéki magyar hívek lelki gondozásával megbízott főpásztorért, valamint magyar papi és szerzetesi hivatásokért imádkozunk. Egyben a hálát adunk a felvidéki magyarság köréből kiimádkozott papi hivatásokért is.
A XXIII. Komáromi Imanap programja ismét sokszínű lesz, hiszen előadást hallhatunk Mindszenty biboros életpéldájáról, keresztúton elmélkedünk Jézus szenvedéséről és engesztelő szentségimádást végzünk nemzetünkért és papjainkért. Az ünnepi szentmisére 16 órakor kerül sor. A szervezők nem zárkóznak el attól sem, hogy több év után idén újra szabadtéri szentmise legyen a Klapka téren, amennyiben biztosítottnak látják a liturgia méltó végzéséhez szükséges feltételeket.
Ezúttal is szoros együttműködésre kerül sor a Mária Rádió felvidéki stúdiójával, amely az éter hullámain keresztül közvetíti majd az Imanap eseményeit.
A Komáromi Imanapok létrehozásának gondolata a felvidéki magyar hívek és papok közös kezdeményezéseként a Magyar Kereszténydemokrata Mozgalom egyházi programja keretében született 1990 tavaszán. Az első megbeszélésre Léván került sor negyvenhat szlovákiai magyar lelkipásztor jelenlétében. Fő célkitűzése: a szlovákiai magyarságot egyesítő közös imádság felvidéki magyar papi és szerzetesi hivatásokért, magyar főpásztorért, valamint magyar püspökségért. Az első Imanapot 1990. június 3-án, pünkösd ünnepén rendezték a komáromi Szent András-templomban. A második Imanapot a Szent Rozália-templom előtti téren, a későbbieket pedig a Klapka téren, illetve a Szent András-templomban tartották. Mivel egyesek szerették volna politikai indíttatású rendezvénynek beállítani az Imanapokat, ezért azok szervezését 1995-től a Jópásztor Alapítvány (majd a Jópásztor Társulás) vette kézbe az imanapi szervezőbizottsággal együtt. 2006-tól a Pázmaneum Társulás is csatlakozott a szervezőkhöz. Számos magyar egyházközségből vettek részt hívek a Komáromi Imanapokon. Gyakorta több község is összefogott, hogy autóbuszt indítsanak az Imanapra. A részvételi arány a XII. Imanapig növekedett, illetve állandósult. 2001-ben, a XII. Imanapon Ján Sokol nagyszombati érsek kategorikusan visszautasította a magyar katolikusok Memorandumban megfogalmazott kéréseit, s ennek következtében a hívek részvételi aránya ezt követően stagnált, sőt csökkent. Lénár Károly atya az Imanapokon gyakorta buzdított a magyar papság egységére, s emiatt sok támadás is érte őt. Sokan befejezettnek gondolták az Imanapok sorozatát, amikor Orosch János atyát 2004-ben püspökké szentelték, ő azonban további imára buzdított. Voltak, akik megoldottnak tartották a magyar főpásztor kérdését, s akadtak olyanok is, akik egyenesen feleslegesnek gondolták az Imanapokat. Lénár atya halálát követően már-már úgy tűnt, megszűnik a Komáromi Imanapok rendezvénye, a Pázmaneum Társulás segítségével azonban sikerült megújítani formáját, megőrizve az eredeti célkitűzést és tartalmat. Időközben tisztújítási folyamat kezdődött a Jópásztor Alapítványon belül is, ami elősegítette az Imanapok méltó megszervezését. Az utóbbi években a résztvevők száma ismét folyamatosan emelkedett, s a jubileumi Imanapon megközelítette a háromezret.
1993-tól keresztút, 2006-tól előadás is része a programnak, amelynek keretében valamely magyar szent vagy hitvalló életéről elmélkedtek a résztvevők. Az Imanapok főcelebránsai közt voltak többek közt Magyar Károly, Lénár Károly és Ďurčo Zoltán atyák, valamint Vladimir Filo püspök, sőt Ján Sokol érsek is. Püspökké történt kinevezése után csaknem minden évben Orosch János püspök atya vállalta a Komáromi Imanapok főcelebránsának szerepét. Az utóbbi években azonban egyre többen ismerték fel az Imanapok eredeti célkitűzéseinek fontosságát, s a XX. Komáromi Imanapon már közel 50 lelkipásztor imádkozott együtt Komáromban magyar papokért és főpásztorért. (forrás: pazmaneum.com)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.