Villamos energiát és hőt termelnének a hulladékból

Oktató központ, ahol a hulladékosztályozás lesz a téma
Vágsellye |

Öt korszerű cirkuláris, azaz körforgó gazdasági központ építését tervezik az országban a régió ipari és háztartási hulladékának a feldolgozására. Az első centrumot várhatóan a Vágsellyei járásban építik meg, mintegy öthektáros ipari területen, a járási székhely közelében.

Az ewia társaság, amely a WOOD & Company beruházási bankot működteti és Szlovákiban a Kosit társaságon kívül a Saneca Pharmaceuticals, Chirana T.Injekta, továbbá külföldön a Chirmix, Vitrex és Pegas Nonwovens cégek tulajdonosa 600 millió eurót fektet be az öt szlovákiai központ megépítésébe. Szlovák, cseh, finn, német és angol szakemberek többéves munkájának az eredményeképpen kidolgozták a cirkulációs gazdasági központok működési tervét. A vágsellyei térségbe tervezett központ mintegy 120 millió euróból épül meg, az alapkövet várhatóan 2023-ban tennék le és 2025 végén, legkésőbb 2026 elején megkezdenék a hulladék feldolgozását.

Marián Christenko az ewia részvénytársaság vezérigazgatója ezzel kapcsolatban hangsúlyozta, azért esett a választásuk elsőként a vágsellyei térségre, mert itt megfelelő módon tudnak rácsatlakozni a hővezetékekre és a villanyvezetékekre, és megoldható a közlekedés. Várhatóan megépül addigra az elkerülőút. Közép-Európa egyik legmodernebb komplexumának építését tervezik, ahol csaknem kétszáz személyt foglalkoztatnának. Olcsó villamos, illetve hőenergiává szeretnék változtatni a hulladékot, amelynek tárolása évről évre többe kerül.

A gazdasági központban évi 160 000 megawattóra hő és 55 000 megawattóra villamos energia előállítását tervezik. Az érintett térségben 2023-tól már nem lesz hová szállítani az ipari és a háztartási hulladékot, mert a vágsellyei járásbeli Negyeden addigra lejár az érvényes üzemeltetési szerződése a hulladéktárolónak. A legfrissebb adatok szerint jelenleg a régióban a hulladéknak csupán 36 százalékát osztályozzák, 55 százalékát raktározzák, és 10 százalékát hasznosítják újra.

Az Európai Unió elvárásai szerint Szlovákiának 2035-re a hulladék 65 százalékát kellene osztályoznia, csupán 10 százalékát tárolnia, a maradékot olcsó energia és hő előállítására kellene felhasználni. A modern központban évente 130 000 tonna hulladékot dolgoznának fel. Kutatási és fejlesztési részleget is nyitnának a centrumban, ahol elemeznék egyes hulladékok összetételét, lehetséges újrahasznosítását.

Oktatóközpont megnyitását is tervezik, ahol a diákokat tanítanák a hulladék környezettudatos osztályozására. A tervezetthez hasonló központok már egy ideje működnek Ausztriában, Dániában, Finnországban, valamint Svédországban, ahol ma már a kommunális hulladék több mint ötven százalékát osztályozzák.

A vágsellyei központ tervezői úgy döntöttek, hogy a régióbeli iskolák diákjai, pedagógusai számára lehetővé teszik, hogy ismeretterjesztő exkurziókon vegyenek részt a központban. Ilyen módon is szeretnék elősegíteni, hogy a jövőbeni generáció már másképp viszonyuljon a hulladékgazdálkodáshoz és a megújuló energiaforrások felhasználásához.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?