Veszélyes hulladékkal fűt egy család Csekén

<p>Cseke (Čaka). Nem mindegy, mivel fűt a szomszéd. A Lévától 34 kilométerre, délnyugatra fekvő falu egyik utcájában már évek óta szenvednek a lakók, mivel az egyik család vasúti talpfákat használ fűtőanyagnak.</p>

ÚJ SZÓ-INFORMÁCIÓ

Kétkamionnyi, kátránnyal átitatott faanyag áll a ház udvarán, októbertől ezzel tüzelnek. A házakat időnként elborítja a fojtó, csípős fekete füst, mindent belep a kőolajszármazék utáni lerakódás, a pernye. Mária Matušíková két fiával él a szemközti házban. A kisebbik gyereke, a 11 éves Michal születése óta súlyos asztmában szenved, allergiája is van, állapotát tovább rontja a rendhagyó tűzifa használata. Az anya elmondta, a szomszédok reggel kilenc, fél tíz körül gyújtanak be, már tíz perc múlva gomolyog a sűrű füst és érződik a borzalmas szag. Ez délutánra szinte elviselhetetlenné fokozódik. Az asszony azt mondja, nem érti a szomszédait, mert ha a többi lakóra nem gondolnak, a saját gyerekeikre tekintettel lehetnének. Tizennégyen élnek abban a házban, közöttük egy hároméves ikerpár és egy kétéves kisgyerek. Matušíková 2005-ben költözött ide, már akkor a vasúti talpfákkal fűtöttek a szemben lakók, 2008-ban szünetet tartottak, de idén ismét beszerezték a kiselejtezett vasúti hulladékot.

Barikádok a füst ellen

Az asszony szerint nemcsak az utcán, hanem a házban sem lehet meglenni, a bűz és füst miatt. A négy helyiségből a két első szobát lehetetlen használni. Minden nyílást, ablakot, ajtót, még külön megpróbált lezárni, deszkákkal, rongyokkal, kartonlapokkal, szigetelőszalagokkal igyekezett megakadályozni a füst beáramlását. Kisfiára, mire eljut a házukig, rendszeresen fulladási roham tör rá. „Nemrég a kapu előtt térdre rogyott, zihált, és nem bírt fölkelni” – emlékezett vissza az asszony, aki tehetetlennek érzi magát, nem tudja, meddig bírják még. Michal légzése rossz, havonta jár szakorvosi ellenőrzésre. Miatta is költöztek városról falura, a bérház emeletéről családi házba. Erre ilyen problémákkal kellett szembenézniük. A nagyfiú egyetemre jár, éppen vizsgákra készül, de nem tudott otthon tanulni, vissza kellett mennie a kollégiumba. Az anya szerint tarthatatlan a helyzet, hiszen 24 órán keresztül káros anyagokat lélegeznek be, a szag gyomorforgató, mindent átitat.

Semmi sem használ,

nem hagyják abba

Nem lehet szellőztetni, teregetni, az udvaron játszani. A hóban mindenütt jól láthatók a fekete kátrányszemcsék. A templomba is erre járnak az emberek, ők is alig kapnak levegőt, amikor végigmennek ezen a szakaszon, főként az idősek lesznek rosszul. A közeli domboldal remek szánkózóhely lenne, de ezt sem lehet kihasználni a légszennyezés miatt. Matušíková jelentette az esetet az önkormányzaton is. Ľudovít Viglaš polgármester levélben szólította fel az érintett családot, hagyják abba a környezetszenynyezést, egy hónapot kaptak, hogy alkalmas tűzifát szerezzenek be. Másfél hónap után meg is jelent az udvaron egy rakomány akácrönk. Ennek ellenére továbbra is a kátrányos fát használják. Mária Matušíková próbált a szomszédokkal is szót érteni, de ők fenyegetőztek, figyelmeztették, ne avatkozzon a dolgukba. Több lakó is fél az szóban forgó családtól, de a kétgyerekes asszony a fia miatt nem adja fel. Úgy tudják, a mellettük lévő házat is megveszik, attól rettegnek, mi lesz, ha két helyen fűtenek majd a talpfákkal. A nő a Lévai Körzeti Környezetvédelmi Hivatalba is panaszt nyújtott be, úgy gondolja, joguk van a tiszta, egészséges környezetre.

Törvénytelen

a talpfaégetés

Valóban veszélyes hulladékról van szó, erősítette meg Jozef Máčaj hivatalvezető, a kőolajszármazékok miatt semmiképpen sem szabad tűzifának használni a vasúti talpfákat, ez törvénytelen. A vizsgálatok alapján úgy tűnik, a család szabályosan vásárolta meg a kiselejtezett talpfákat, valószínűleg jóhiszeműen vették meg, és nyilván olcsón. További eljárás szükséges a felelősség megállapítására, ki követett el hibát, miképpen kerülhetett kereskedelmi forgalomba ez a faanyag. Mivel nem nagyüzemi szennyezésről van szó, az önkormányzat hatáskörébe tartozik az ügy. Ha a figyelmeztetés ellenére továbbra sem hagynak fel a fa tüzelésével, a hivatal kihágás címén 167 euróig (5000 korona) terjedő bírságot szabhat ki. (fm)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?