Komárom. A napokban tartotta az idei tanév utolsó munkaülését a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége (SZMPSZ) Komáromi Területi Választmánya. A résztvevők az elmúlt iskolaév szakmai értékelését követően elsősorban az oktatási intézmények finanszírozásával kapcsolatban fejtették ki véleményüket.
Veszélyben a napközi otthonok
Andruskó nem titkolja, hogy az irányítása alatt működő Selye János Gimnázium a kvótarendszer bevezetésével kétmillió koronával nagyobb támogatást kapott a tavalyinál, ám ez kizárólag annak köszönhető, hogy átalagosan 33-34 diákjuk van egy osztályban. Ha viszont osztályonként akár csak öt tanulóval lenne kevesebb, akkor osztályonként évente százezer koronával csökkenne a bérkeret. Ugyanakkor a pedagógusok száma nem lehetne kisebb, hiszen az órák száma nem csökkenne. „Ezzel a normatívával a minisztérium rákényszeríti az iskolákat arra, hogy magas létszámú osztályok működjenek, ami hosszú távon a minőségi munka rovására van – érvelt. – Ugyanakkor semmilyen pluszpénzt nem szán a tárcavezetés a tehetséggondozásra, az olyan szakköri tevékenységre, mint például iskolánkban a Gimisz Diákszínpad. A rendszer nagy fogyatékossága, hogy hiányzik a programorientált támogatás.”
Az ülés részvevői arra is felhívták a figyelmet, hogy szeptembertől veszélybe kerül a napközik működése. Csintalan Zsuzsanna, a komáromi Eötvös Utcai Alapiskola igazgatója kifejtette, intézményük a napközik fenntartására tanulónként négyezer koronát kapott egy évre, miközben az egyéves költség 8-10 ezer korona diákonként. Azt viszont nem lehet elvárni a szülőktől, sem az anyagi nehézségekkel küzdő fenntartóktól, hogy pótolják a hiányzó összeget. „Komáromi városi képviselőként elmondhatom, hogy a város hatáskörébe tartozó hét iskola mindegyike március végéig a napközikre eső éves keretének 45-50 százalékát használta fel – mondta Andruskó. – A napköziket azonban nem lehet és nem is szabad kizárólag oktatáspolitikai kérdésként kezelni. A hat-tízéves gyermekeknek tartalmas délutáni foglalkozást kell biztosítani, különben az utcán lófráló, kulcsos gyerekek lesznek belőlük. A szakemberek a drogmegelőzés problémájáról beszélnek, közben a minisztérium ezzel a támogatási rendszerrel felszámolja a napköziket. Szélesebb összefüggésben kell látni ezt a problémát.” Andruskó rámutatott: míg az Európai Unióban átlagosan a bruttó hazai össztermék 5,8 százalékát fordítják az oktatásügyre, nálunk ez mindössze négy százalék, és a tervek szerint egészen 3,6 százalékig csökken az arány. Mindaddig, míg e téren nem következik be szemléletváltás, nem várható érdemi pozitív változás.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.