Vasárnap este falufát avatnak

Martos. Művészetes Martosi Napok névre keresztelték a szervezők a korábban Művészetes Martos elnevezésű rendezvénysorozatot.

Az ok egyszerű: az ünnepséget összekapcsolták a falunappal, és ezentúl már nem egymás mellett, hanem egymást támogatva és kiegészítve zajlik a két esemény. „Az együttműködés hiánya miatt korábban bizony az is előfordult, hogy két különböző helyszínen, azonos időpontban kezdődött egy-egy műsor” – árulta el Keszeg István polgármester, aki tavaly decembertől tölti be ezt a tisztséget. Ezúttal azonban az önkormányzat és a Feszty Árpád Művelődési Park, illetve annak vezetője, Katona István közösen állította össze a programot. Katona egyébként már a pünkösdi ünnepséget követően utalt arra, hogy „egyedül nem megy”, és ha színvonalas rendezvényekkel akarják fogadni az érdeklődőket, összefogásra van szükség. A ma kezdődő Művészetes Martosi Napok ezért akár a jövőbeni sikeres együttműködés főpróbájának is tekinthető.

Ma este hat órakor fotókiállítással indul a program, majd Gyöngyössi Imre és Kabay Barna filmjét, A selyemfiút vetítik a kultúrházban. Az 1978-ban forgatott film érdekessége, hogy 60 martosi polgár szerepel benne, és annak idején éppen Martoson vetítették le először az alkotást. A szombat a családi programoké, lesz számtalan kézműves-foglalkozás, kirakodóvásár, íjászbemutató, egész nap sül majd a kemencében a kenyérlángos, helybéli halászeszközöket állítanak ki, de helyben is bemutatják a hálókötés fortélyait. Bábelőadás, utcaszínház és játszóház is várja a gyerekeket. A szervezők bemutatkozási lehetőséget szeretnének biztosítani a helybéli csoportoknak, fellépnek az alapiskolások és a Martosi Hagyományőrző Együttes is. Este fél kilenckor az egykori Ghymes-tagok adnak koncertet Régimese címmel. Vasárnap 19 órától Szent István tiszteletére ökumenikus megemlékezést tartanak, koncertet ad a Magyar Dudazenekar. Az ünnepségek záróakkordja, és kicsúcsosodása is egyben annak a falufának a leleplezése lesz, amelyet a községben zajló fafaragó tábor résztvevői készítettek egy 5 méteres diófa törzséből. „Ma már alig akad tájainkon olyan község, ahol ne állna kopjafa, megjegyzem, a kopjafa-állítás székelyföldi hagyomány. Mi éppen ezért a kora-középkori hagyományokra támaszkodva nem halált, hanem életet jelképező életfát állítunk fel a Patika melletti téren” – mondta Katona István. Elárulta: a falufán a honfoglalás kori szimbólumok egész tárházát láthatjuk majd. (vkm)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?