Változik a növény- és állatvilág a Murányi-fennsíkon

<p>Több mint fél évszázada nem látott kisragadozó jelent meg a Murányi-fennsík Nemzeti Park környékén. Néhány hete aranysakált, régi magyar nevén toportyánt láttak Nagyrőce közelében.</p>

Milan Boroš, a Murányi-fennsík Nemzeti Park igazgatója szerint már tapasztalhatók a klímaváltozás jelei, észrevehetően változik az állat- és a növényvilág, néhány faj háttérbe szorul, új fajok és társulások jelennek meg a mérsékelt égövi területeken. A Murányi Fennsík Nemzeti Parkban például lassan fogyni kezdett a tűlevelű fák egyedszáma, a viszonylag magasan a tengerszint felett fekvő területeken a tölgy, a bükk és a csererdők peremén már erősen megtelepedni látszik az akác, amely az alacsonyabban fekvő részeken lassan egyeduralkodó fafajtává válik. Az őshonos fafajták – így a fenyők is – már nem képesek alkalmazkodni a megváltozott klimatikus körülményekhez, északabbi vidékekre szorulnak vissza.

Az állatvilág is változik, úgynevezett inváziós fajok jelennek meg olyan helyeken, ahol korábban soha nem fordultak elő. Érdekes jelenség viszont a medvék elterjedése. Míg alig két évtizeddel ezelőtt a Murányi-fennsík Nemzeti Parkban csak elvétve lehetett medvével találkozni, ma már szinte mindennapos a nagyragadozó jelenléte.

Néhány héttel ezelőtt különleges dolgot tapasztaltak a természetvédelmi szakemberek: Nagyrőce környékén aranysakált láttak. Ez a kisragadozó évtizedek óta nem fordult elő ezen a vidéken, Magyarország délnyugati megyéiben tizenöt évvel ezelőtt nagyobb számban megtalálható volt, ma már az ország egész területén előfordul. Az aranysakálok számát nehéz meghatározni, de a szakemberek szerint akár több ezer példány is élhet ma már Magyarországon. Mivel nem védett faj, vadászható, 2009-ben a magyar Országos Vadgazdálkodási Adattár nyilvántartása szerint 674 egyedet lőttek ki. Természetes ellensége a farkas, de Magyarország területén ez nem jelent komolyabb akadályt a terjedésében. Szlovákiában még csak kevés példányát látták, de a határ menti ritkás erdők vidékén már egyre gyakrabban fordul elő. A faj erőteljes terjedésének bizonyítéka, hogy már a viszonylag magasabban fekvő Murányi-fennsík Nemzeti Park közvetlen közelében is láttak egyedeket.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?