Újra jár Csitárba és Nyitragerencsérbe a városi busz

Csitár |

<p>Csak két hónapig bírták a két Nyitra melletti település lakói a 27-es számú járat nélkül. Március 1-jétől a kétezer lakosú Nyitragerencsérbe és az alig hatszáz lelket számláló Csitárba újra jár a városi busz, de a kényelemnek ára is lesz.</p>

Kis falu, nagy fényűzés

A járatot január elsejétől szüntette meg a Veolia közlekedési vállalat, mert a két önkormányzat nem volt hajlandó a megszabott összeggel hozzájárulni az üzemeltetéséhez. Csitár esetében ez az eddigi éves 10 ezer euró helyett 22 ezret jelentett volna, ami a 150 ezer eurós költségvetésnél már komoly érvágás. Az önkormányzat ezért úgy döntött, beéri a helyközi járattal, amelyet a megye finanszíroz, ám a helyi lakosoknak ez a megoldás nem tetszett. Azt nehezményezték, hogy a helyközi járat nem áll meg Nyitrán annyi megállóhelyen, mint a 27-es busz, és még a jegyekért is sorba kell állni a sofőrnél. Még január elején aláírásgyűjtést rendeztek a faluban, és a szavazásra jogosult polgárok több mint harminc százaléka követelte vissza a 27-es járatot. A polgármesternek innen kezdve nem volt választási lehetősége, újra szerződést kötött a Veolia közlekedési vállalattal, és kifizeti a kért támogatást, amely a két hónapos szünet miatt 16 ezer euróra csökkent.

Honnan kell elvenni a pénzt?

„Tény, hogy a helyközi járat csak három helyen állt meg a városban, és a menetjegy is drágább volt valamivel, de próbáltam megmagyarázni az embereknek, hogy ilyen kis település számára fényűzés a városi busz. Már tárgyaltunk a megyével arról, hogy a helyközi járat vonalán csuklós busz fog közlekedni Nyitra és Csitár között, és a leginkább frekventált időszakra három-négy városi járatot akartunk rendelni. Ha sikerült volna az országban elsőként kombinálnunk a helyközi és városi járatot, mindenki elégedett lehetne. Ehelyett most ismét mindenki elégedetlen lesz, mert ez a 16 ezer euró máshonnan fog hiányozni” – mondja Hašúk Pál, Csitár polgármestere, aki szerint a falu lakosainak tudniuk kell, mi fontosabb számukra. Ha mindenáron ragaszkodni fognak a városi buszhoz, azt is el kell fogadniuk, hogy nem jut pénz az utak, járdák javítására, kulturális és sportrendezvényekre, és valószínűleg a helyi adókat is emelni kell.

Kevés volt megálló, kicsi a busz

Merőben más helyzetben van a Nyitrához közelebb eső és jóval nagyobb lélekszámú Nyitragerencsér, amelynek érintésével jár a 27-es járat Csitárba. Vrábel Anna gerencséri polgármester azt mondta, lakossági petíció nélkül is azon fáradozott, hogy minél hamarabb álljon vissza a régi rend. „Nyitragerencsérnek sok a lakosa, és a Nyitrához tartozó Zobor lakosai is ezzel a járattal közlekednek. Rögtön láttuk, hogy a napi tizennégy helyközi járat nem elég, mert kis buszok jártak, és ráadásul Nyitrán csak a végállomáson álltak meg. Szerettünk volna legalább egy megállót a belvárosban, de az is akadályokba ütközött, csak az egyiket sikerült nagy nehezen kijárnunk. Ezért is láttuk jobbnak visszatérni a városi busz finanszírozásához.”

Nyitragerencsér éves költségvetése kb. 400 ezer euró, ebből eddig 6600 eurót vitt el a városi busz. Tavaly a közlekedési vállalat már 24 ezer eurót kért a községtől, de a kéthavi kiesés miatt 14 ezer euróra csökkent a hozzájárulás. Hogy jövőre mennyi lesz, azt egyelőre a Veolia közlekedési vállalatnál sem tudták megmondani, mert a költségszámításnál a járatok kihasználtsága és az üzemanyagárak alakulása mellett azt is figyelembe veszik, hány új buszt vettek az eltelt időszakban. Jelenleg a 27-es busz ugyanolyan menetrend szerint jár, mint korábban, az alapjegy ára is változatlan, 40 cent. A járatsűrűség módosítására két-három hónap múlva, az addigi tapasztalatok összesítése után kerülhet sor.

Sokba kerül a falvaknak a városi busz

Egyelőre hat Nyitra melletti településre – Nyitragerencsérbe, Csitárra, Darázsiba (Dražovce), Nyitraivánkára, Berencsre és Sarlókajszára (Lužianky) jár még városi busz, de mindegyiknek gondot okoz a járatok finanszírozása. A nyitrai önkormányzat, azt állítva, hogy a város lakosai más járatokat is igénybe vehetnek, egyre kevesebb pénzzel járul hozzá a költségekhez. Az érintett falvak önkormányzata viszont azzal érvel, hogy a még üzemelő „falusi járatokon” nagyon sok városi lakos is utazik. A peremkerületekben ugyanis jócskán csökkentették a járatokat, némelyikbe a hétvégén csak helyközi járattal lehet eljutni. Ez a helybelieknek nem csak a kevesebb megálló miatt nem tetszik, hanem azért is, mert míg városi buszokon a babakocsiért nem kell fizetni, a helyközi buszokon igen, és utóbbiak jóval kevesebb helyen állnak meg.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?