Új termeket találtak a Baradla–Domica-barlangrendszerben

Új termeket találtak a Baradla–Domica- barlangrendszerben
Kecső |

Az elmúlt hónapokban több mint fél kilométernyi új termeket találtak a Világörökség részét képező, 25 kilométer hosszú Baradla–Domica barlangrendszerében, melynek 5,3 km-es szakaszát a szlovák oldalon található Domica-barlang képezi.

Gaál Lajos, a Szlovákiai Barlangok Igazgatósága munkatársának tájékoztatása szerint az új termek felfedezésével október végéig már 29,2 kilométer hosszú volt a barlang összhosszúsága.

Új termek mindkét oldalon

„A barlangászok állandóan új termeket fedeznek fel, elsősorban a magyarországi Baradla-Jósvafő szakaszon, de a szlovák oldalon is találtak új mellékjáratokat. Ezek az adatok a közeljövőben minden bizonnyal újabb felfedezésekkel fognak bővülni? – jelentette ki Gaál Lajos. A több bejárattal nyíló Baradla nemcsak a térségnek, hanem Magyarországnak is legkiemelkedőbb – legrégebben kutatott, legismertebb, képződményekben gazdag – barlangtani értéke, mely a múlt században a világ második, 1965-ben a nyolcadik, 1969-ben a tizennegyedik, 1973-ban a huszadik leghosszabb barlangjaként tartották nyilván. A barlangrendszer magyarországi részének ősidők óta nyitott természetes bejárata Aggtelek határában messziről látható, a több mint 50 méter magas sziklafal tövében nyílik.

A Domica a Szlovák-karszt Nemzeti Park legismertebb és leghosszabb barlangja. Jelentős geomorfológiai értékein kívül értékes régészetei leleteivel, gazdag cseppkőképződményeivel és a denevérek sokaságával is kitűnik. A Szlovák- és Aggteleki-karszt barlangjain belül a világ természeti örökségének jegyzékébe is bekerült.

Gyógyító barlang

Mint kiderült, a szóban forgó barlangrendszer ezentúl nemcsak látnivalóival, hanem gyógyító erejével is csalogatni fogja a látogatókat. A terápiás turizmus fejlesztése az Aggteleki-karszt és a Szlovák-karszt barlangjaiban névre keresztelt projekt keretében a speleoterápia, azaz a barlangterápia lehetőségeit próbálják kihasználni. Utóbbit asztmánál, szénanáthánál és bronchitisnél alkalmazzák.

„A speleoterápiát a tervek szerint a Kecső melletti Domicában és a magyarországi Baradla és Béke barlangban indítják be. A magyar fél ebből a célból három különálló termet alakít ki a barlang belsejében, mi pedig a szlovák oldalon egy úgynevezett terápiás termet hozunk létre a barlang azon részében, melyet még 1958-ban alakítottak ki a csónakázás miatt? – jelentette ki Gaál. A szlovák oldalon már befejeződtek a munkálatok, de már a határ túloldalán is az utolsó simításokat végzik.

A Domica-barlangban 20, a két magyarországi barlangban 90 páciens befogadására lesznek képesek.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?