ÚJ SZÓ-INFORMÁCIÓ

Az egykori Kultúrpalota (ma Magyar Kultúra és Duna Mente Múzeuma) udvarában látható Jókai-szobor leleplezésének 70. évfordulójára Ércbe öntött emlékezet címmel tartottak megemlékezést tegnap a városban.

Az egykori Kultúrpalota (ma Magyar Kultúra és Duna Mente Múzeuma) udvarában látható Jókai-szobor leleplezésének 70. évfordulójára Ércbe öntött emlékezet címmel tartottak megemlékezést tegnap a városban.

Az ünnepségen, amelyet a Jókai Közművelődési és Múzeum Egyesület szervezett, Szénássy Zoltán tanár, az egyesület tiszteletbeli elnöke mondott köszöntőt. A jeles évforduló alkalmából immár harmadik, bővített kiadásban jelent meg Jókai nyomában című könyve, amelyből a Selye János Gimnázium diákjai részleteket olvastak fel az est folyamán. Közreműködött a Concordia vegyeskar és Nagy Ferenc versmondó. Az ünnepségen levetítették Nagy Tivadar és Szénássy Edit: Jókai Komáromról, Komárom Jókairól című kisfilmjét.

A komáromiakban közvetlenül Jókai halála után, már temetése napján felmerült a szoborállítás ötlete, hiszen Tuba János országgyűlési képviselő ezekkel a szavakkal búcsúztatta a nagy írót: „Addig is, míg ércbe öltözötten hazahívhatunk, a viszontlátásig”. Mégis 33 évnek kellett eltelnie, míg a tervből valóság vált. Igaz, hogy már 1906-ban megkezdődött a gyűjtés a szoborra, a háború, majd az azt követő politikai helyzet meghiúsította a szoborállítást. A csehszlovák hatóság 1936-ban engedélyezte újra a gyűjtést, és egy év alatt meg is lett a szükséges összeg. A Jókai Egyesület által kiírt pályázat nyertese a komáromi Berecz Gyula szobrász?művész lett, így ő kapott megbízást az egész alakos mű elkészítésére. Az 1937. június 20-i alapkőletétel szenzációja volt, hogy részt vett rajta Milan Hodža akkori csehszlovák miniszterelnök is, aki magyar nyelven mondta el beszédét. Magára a szoboravatásra – amely valóságos nemzeti ünnep volt Komáromban – 1937. november 28-án került sor. Még tíz évig sem őrizhette Jókai szobra a Kultúrpalota épületét, 1946. április 30-án ugyanis a csehszlovák hatóságok eltávolították, ami a komáromi munkásság spontán tüntetését váltotta ki. „A háború után ledöntött szobrok közül elsőként, 1952 szeptemberében került vissza eredeti helyére Jókai szobra, addig a várban, később a városmajorban őrizték – tudtuk meg Mácza Mihály történésztől. – Az újraállítást ismét nagy ünnepség kísérte, a Magyar Írószövetséget például Veres Péter és Illyés Gyula képviselte. A korra jellemző, hogy Beck Pál, a helyi nemzeti bizottság akkori elnöke Jókai elvtársnak titulálta az írót.” A történész megemlítette azt is, hogy a visszaállított Jókai-szoborhoz minden érettségiző osztály elzarándokolt, így búcsúzva a várostól. A rendszerváltás óta a március 15-ei megemlékezések egyik helyszíne a Jókai-szobor, amelyet remélhetőleg a jövőben már senkinek nem jut eszébe eltávolítani talapzatáról. (vkm)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?