Titokzatos, varázslatos föld alatti világ

Az alvilág folyóján, a Styxen csónakázni, millió évek alatt formálódott változatos formájú cseppkövekben gyönyörködve sétálgatni hatalmas, tiszta levegőjű, állandó csöpögéssel kísérő földalatti termekben, s elgondolkodni azon, milyen kicsi az ember a természet nagyságához képest.DomicaEzt is kínálja

Az alvilág folyóján, a Styxen csónakázni, millió évek alatt formálódott változatos formájú cseppkövekben gyönyörködve sétálgatni hatalmas, tiszta levegőjű, állandó csöpögéssel kísérő földalatti termekben, s elgondolkodni azon, milyen kicsi az ember a természet nagyságához képest.

Domica

Ezt is kínálja az UNESCO világörökség részeként ismert Domica barlang a Szilicei Karszt tövében, pár méterre a szlovák–magyar államhatártól.

Egy kis barlangtörténet

A Domica-barlang a Gömör-Tornai Karszt barlangrendszerének szlovákiai része, amely a határ túloldalán lévő aggteleki Baradla-barlangban folytatódik. A Domica teljes hossza 5368 méter, a Baradla 20 196 méter hosszú. Keletkezése a pliocén korban kezdődött, bő kétmillió évvel ezelőtt. Ekkor történt meg a Pannon-medence lassú süllyedése, amelynek ellensúlyozásaként elkezdődött Gömör déli részének emelkedése. Emiatt a Sajó folyó és a Csetnek-patak nekiütközve a kiemelkedett mészkőnek, irányt változtatott. A felgyülemlő vizek a gyorsan karsztosodásnak induló mészköveken át kerestek utat. Az alsó pleisztocén korban, 1,8 millió évvel ezelőtt ez a folyamat még jobban felerősödött, fokozatosan mélyültek a földalatti járatok. Ebben az időben alakultak ki a barlangrendszer lenyűgöző, kanyonszerű folyosói és nagyméretű termei. Az ember már az újkőkorban lakta ezeket a barlangokat, a bükki kultúra leletei ezt bizonyítják, de a későbbi bronzkorban is emberi lakhelyként szolgáltak a karsztos barlangok. Néhány titokzatos, korommal rajzolt jel máig fennmaradt. A magyarországi karsztos barlangrendszerről már 1725-ből van felmérés, a Baradla barlangot már 1806-ban, József nádor látogatása alkalmából bejárhatóvá, látogathatóvá tették. A Domica-barlangot csak 1926-ban, akkor is, mondhatni, véletlenül fedezte fel Ján Majko. A felfedezés évének augusztusában – ahogy ezt Gaál Lajos geológus Gömörország természeti öröksége című könyvében leírta – két prágai cserkész látogatott el a hosszúszói határőrlaktanyába, a vidék természeti érdekességei iránt érdeklődtek. Hozzájuk szegődött a túrájukon Ján Majko (1900–1985) finánc, aki jól ismerte a vidéket, korábban már bejárta a Szilicei-karszt több üregét és barlangját, és ismert egy karsztos bemélyedést a Domica-tető oldalában. (Ezt a helyet régi Domica néven már 1860-ban említették.) A felfedezők e helyen ásni kezdtek, és bejutottak egy tizenöt méternyi kürtőbe. Ján Majko barátait segítségül hívva október 3-án bejutott a Domica-barlang főágába. Már az első alkalommal több kilométernyi szakaszt be tudtak járni. A barlang megnyitására azonban még sokáig várni kellett. Majko addig több jelentős felfedezést tett a vidéken, átásta magát a Domicából az Ördög lyukba, 1929-ben elsőként ereszkedett le a Feneketlen-lednice töbörbe, majd 1931-ben felfedezte a Szilicei-jégbarlang alatti rendkívül gazdag régészeti lelőhelyet, 1932-ben pedig azt a barlangot, amelyet később róla neveztek el. A fináncból barlangkutatóvá lett Majko vezető lett a Domica-barlangban. Egész munkássága, de nyugdíjas évei alatt is rengeteg idejét szentelte a karsztos barlangoknak.

A leglátogatottabbak

Ma már egy 1984-ben kiépített fogadóépületen át lehet bejutni a barlangba. Korábban a hirtelen felhőszakadások, nagyobb esők komoly gondot okoztak benne, 1977-ben egy árvíz hatalmas pusztítást végzett, emiatt majdnem végleg bezárták Domicát. Aki vállalkozik a bő egyórás túrára, az az Őserdő, a Hangversenyterem, a Pálmaliget, a Pagoda, a Száraz folyosó és a Teraszok terme nevű képződményeket láthatja a száraz útvonalon. Az alsóbb szinteken van a Felfedezőút, amelyen a Domica-patak folyik át. Ez a földalatti Styx medre, amely a Szűzi folyosóra vagy az Anyák dómja fantázianevű terembe visz. Aki egyszer ellátogat ide, még sokáig emlékszik a látványra. Ami viszont sajnos sok év után még mindig probléma, az a turisztikai szolgáltatások hiánya. Volt ugyan próbálkozás, egy vállalkozói csoport a barlangbejárattal szemben szállodát, vendéglőt wellnesskomplexumot épített, ám az rövid idő után tönkrement. Aki tehát szállást, büfét, kávézót vagy vendéglőt keres, annak a határ másik oldalára, Magyarországra, Aggtelekre kell mennie.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?