<p>A járási ügyészség is bekapcsolódott a városi képviselők és a polgármester vitájába. Még tavaly augusztusi, illetve szeptemberi ülésén módosította a város statútumának több pontját.</p>
Tiltakozott az ügyész, a képviselők részben engedtek
A járási ügyészség is bekapcsolódott a városi képviselők és a polgármester vitájába. Még tavaly augusztusi, illetve szeptemberi ülésén módosította a város statútumának több pontját, valamint a városi hivatal szerkezetét a képviselő-testület, Pásztor Lajos polgármester vétója után pedig a legtöbb határozatot ismét megerősítették a városatyák.
Pásztor ezután a Lévai Járási Ügyészséghez fordult jogorvoslatért, a hatóság pedig egyetértett vele.
A képviselők a felszólítás ellenére nem semmisítették meg vitatott határozataikat. Pásztor Lajos azt sérelmezte, hogy az ő jogköreit csorbítják a változtatások, az érintettek bevonása nélkül szavazták meg az új elemeket. Valószínűleg a bíróságon folytatódik az ügy.
Az ügyészség első levelében azt rója fel a képviselőknek, hogy a statútumba olyan változtatások kerültek be, melyek a polgármester hatáskörébe tartoznak. Főként a szászázalékig városi tagságú hőszolgáltató céget, az Energobytost érintő pontokról van szó. Ezek lényege, hogy bár a törvény szerint a polgármester a város jogi képviselője a cégben, a képviselők azt akarják, ne lehessen nélkülük dönteni. Pálffy Dezső városi képviselő az MKP-frakció nevében hangsúlyozta, az ügyészség főként egy olyan pontra alapozta elmarasztaló véleményét, melyet végül a polgármesteri vétó után már nem szavazott meg a képviselő-testület, tehát jelenleg nincs is érvényben. Ez a rész arról szólt, hogy kijelölt városatyák képviselhetik a céget annak közgyűlésén. Éppen azért mert a kifogások a képviselők szerint nem teljesen érthetőek, csak tudomásul vették az ügyészi iratot, de nem változtattak eredeti döntésükön. Az ügyészség egy újabb levelében felszólította a városatyákat, adjanak konkrét választ, elfogadják-e a tiltakozást, vagy sem. Végül februári ülésükön a városatyák kimondták, nem értenek egyet az ügyészéggel. Szükségesnek látják viszont egy új statútum kidolgozását, amely megfelel minden hatályos törvénynek és a későbbiekben az önkormányzatok működéséről szóló jogszabály tervezett módosításának is. Erről augusztusban tárgyalnak.
Az önkormányzatot egy másik határozat kapcsán is elmarasztalták. Ebben annak a határozatnak a visszavonását javasolja a hatóság, melyben a képviselők egyrészt leválasztják a kulturális osztályról a könyvtárat, a múzeumot, a galériát és a Honti Lapok – Hontianske Listy című önkormányzati folyóiratot, másrészt e területek gesztorságával, vagyis felügyeletével Bélik György alpolgármestert bízzák meg. Pálffy Dezső elmondta, felerészt helyt adnak a tiltakozásnak. Azt kész elismerni, hogy a gesztorság elfogadása nem volt helyes, azt azonban nem érti, a szerkezetváltást miért tartja jogtalannak az ügyészség. Pálffy hangsúlyozta, az alpolgármester konkrét feladatköreit kívánták meghatározni. Bélik szerint Pásztor követett el először hibát azzal, hogy zömében olyan megbízásokat adott neki, melyeket a testület nem hagyott jóvá, és amelyek inkább egy osztályvezetőre tartoztak volna inkább. Bélik György hangsúlyozta, hajlandóak elismerni, ha tévednek. Makovínyi Pál kifejtette, lehet, hogy érdemes lenne egy szakértő céget megbízni a városi hivatal szerkezetének rendezésével, még akár annak árán is, hogy ez nagyobb anyagi áldozattal járna. A jelen gazdasági helyzetben viszont nem talált támogatást az elképzelése. Pásztor Lajos biztos benne, hogy az elutasítás után fel kell készülni a pereskedésre.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.