Nagymegyer. Múlt heti szlovákiai körútja keretében, szombaton Nagymegyerre is ellátogatott Hubert Tintelott, a Kolping Világszervezet főtitkára. Ebből az alkalomból a Nagymegyeri Kolping Család nonprofit szervezet prezentáció keretében összegezte a tevékenységét, célkitűzéseit és terveit.
Tevékeny Kolping Család
Mint azt a világ gyakorlatilag minden országában működő katolikus világi mozgalom csúcsszervének főtitkára a találkozón felidézte: a Kolping a család szerkezetének nagyobb egységekre való leképezésével a keresztény ember felelősségteljes életprogramjáról szól. Ezen belül a legfontosabb pilléreket a művelődés, a problémák megoldására irányuló cselekvés, az öröm és felszabadultság, a lélek megtöltése, valamint a társadalmi szolidaritás és felelősségvállalás jelenti.
Ehhez a gondolathoz csatlakozott a kilencvenes években négy nagymegyeri család, akik 2002-ben alapították meg hivatalos formában is a Nagymegyeri Kolping Család nonprofit szervezetet. Legfőbb feladatuknak a város kulturális és társadalmi életének a fellendítését, a polgárosodás folyamatának az előremozdítását tekintik. Az elmúlt években a Kolping Család számos rendezvénybe bekapcsolódott, számos eseményt kezdeményezett és szervezett, ezek közül is kiemelkedett a 2006 nyarán megrendezett kéthetes képzőművészeti alkotótábor, A Csallóköz Színei, melynek keretében közel 30 szlovákiai, illetve a szomszédos országokból érkezett művészt láttak vendégül Nagymegyeren. A Család további tervei közé tartozik az elődszervezetként tisztelt egykori Katolikus Legényegylet épületének (ma itt működik a városi könyvtár) átalakítása és egy galéria létrehozása, amelyben egyebek között az alkotótábor során a szervezetnek ajándékozott képeket, valamint Janiga József műveit állítanák ki.
A találkozón Mikóczy Ilona a Nagymegyeri Kolping Család egy közeljövőben megvalósítandó projektjét is ismertette, amelynek célja a nők tudatos részvétele a demokráciában. A tervek szerint tavasszal induló program három nagyobb csoportra kíván összpontosítani: az önkormányzati munkában és a közigazgatásban tevékenykedő nőkre, a civil szférára és a középiskolás, egyetemista fiatalokra. A résztvevők egy tréning keretében esettanulmányokon keresztül megismerkedhetnek a helyspecifikus problémákkal, elsajátíthatják egyebek között a kritikus döntés, a lobbytevékenység, a véleménynyilvánítás technikáit. A későbbiekben a tréning résztvevőinek feladata volna, hogy a nemi különbségek tiszteletben tartása mellett megteremtendő nemi egyensúly gondolatát ismertessék, illetve érvényesítsék saját szűkebb körükben, a közösségi és közélet különböző területein. Mikóczy Ilona azt is elmondta, a programba szeretnék bevonni a Nagymegyeren és környékén élő mindhárom nemzeti közösség tagjait. A projekt megvalósítása érdekében a Nemzetközi Republikánus Intézethez nyújtottak be pályázatot. (as)
Mi a Kolping?
A 19. század közepén egy németországi, Kölnben tevékenykedő fiatal katolikus pap, Adolf Kolping elhatározta, hogy az egyre nyomasztóbb társadalmi problémák enyhítésének szenteli életét. A Katolikus Legényegylet megalapításával célul tűzte ki, hogy a fiatalokat a közös művelődés és önsegélyezés megszervezésével vezesse ki az elszigeteltségből; hogy biztos erkölcsi és műveltségi alapokról indulva tudjanak helyt állni a társadalomban. Vallotta, hogy az éhezőknek nem halat, hanem horgászbotot kell adni. Kolping szellemisége rendkívül gyorsan elterjedt Európában. A mozgalom úgynevezett Kolping családokból áll, melyek általában a helyi katolikus közösség köré szerveződve vállalnak társadalmi szerepet. Szlovákiában jelenleg 32 Kolping család működik, ezeket az 1995-ben megalakult Szlovákiai Kolping Szervezet fogja össze, a központ Szepesváralján található. (as)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.