Rimaszombat/Lőkösháza. Rimaszombatban találkozott hét gömöri és nógrádi falu polgármestere, valamint a rimaszombati, losonci és nagykürtösi munka-, szociális és családügyi hivatalok vezetői. A találkozóra a Besztercebányai Megyei Önkormányzat Régiófejlesztési Szakosztályának égisze alatt került sor.
Támogatást igényelnének
Rimaszombat/Lőkösháza. Rimaszombatban találkozott hét gömöri és nógrádi falu polgármestere, valamint a rimaszombati, losonci és nagykürtösi munka-, szociális és családügyi hivatalok vezetői. A találkozóra a Besztercebányai Megyei Önkormányzat Régiófejlesztési Szakosztályának égisze alatt került sor. A megbeszélés célja az volt, hogy közösen próbáljanak megfelelő feltételeket szabni azoknak a falvaknak, melyek bekapcsolódtak a térségben folyó gyógynövénytermesztési programba. Ebben a folyamatban több mint egy éve részt vesz Lőkösháza is, s a megbeszélésen jelen lévő polgármesterek között ennek a falunak a polgármestere, Csolti Lajos tudott a legaprólékosabban beszámolni a tapasztalatokról. Lőkösháza tavaly 30, a szociális ösztönző porgramba bekapcsolódó munkanélkülivel vágott neki a tervezetnek, s mára ott tartanak, hogy 3 hektáron termesztenek gyógynövényeket, pályázati támogatásból gépeket vásároltak, s hamarosan beszerelik a szárítót is. „A szárító megvásárlására sikeresen pályáztunk a berendezést rövid időn belül meg is kapunk” – mondta a polgármester. Elmondta továbbá, hogy a találkozón megfogalmaztak egy javaslatot, mely támogatásához a munkaügyi hivatalokat is szeretnék megnyerni. Ennek értelmében az érdekelt polgármesterek azt szeretnék elérni, hogy a termelésben részt vevő alkalmazottak béréhez járuljon hozzá az állam. „A mezőgazdasági termelési folyamat nem megoldható alkalmi munkásokkal, ezért azt szeretnénk, ha az alkalmazottak béréhez az állam hozzájárulna legalább két évig, míg ezek a termelőegységek talpra nem állnak” – mondta Csolti Lajos. A program támogatásához egyébként Besztercebánya megye 3,5 millió koronával járul hozzá. Ezt az összeget a programot bonyolító települések kölcsönként kapják ahhoz, hogy ebből fedezzék az öt-százalékos pályázati önrészt. Ugyanakkor a megye banki garanciát is vállal. Azok a falvak, amelyek képviselői jelen voltak a megbeszélésen, a jövőben oktató és tanácsadó központokat hoznak létre, ahol a saját körzetükben lévő, s a program iránt érdeklődő települések alkalmazottait fogják képezni, illetve a gyógynövényszárítás is itt fog történni. Megtudtuk továbbá, hogy a találkozó során Lőkösháza szerződést kötött az egyik legnagyobb hazai felvásárlóval, aminek köszönhetően a tavaszi munkálatokhoz már e megállapodás alapján kezdenek hozzá.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Korábbi cikkek a témában
2010. 07.21.
Tiszta 1-es a szerdai Új Szóban!
2010. 03.02.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.