Szőgyén. A helybéliek bensőséges ünnepévé vált a 85 évvel ezelőtt elhunyt Csongrády Lajos főjegyzőre és kántortanítóra való emlékezés.
Szőgyénben nem hagyják elveszni sem a templomot, sem az iskolát
„Ez egy új folyamat kezdete, mert köztudott, hogy Szőgyénben nem kaptak hivatalosan nevet a közterületek. Az épületek közül egyedül a templom visel nevet – Nagyboldogasszonyét. Elsőként a magyar iskola veszi fel híres szülöttünk, Csongrády Lajos nevét. Csongrády István jegyző és kántortanító Pathó Pál főjegyző segédjeként érkezik Szőgyénbe 1843-ban. Munkásságát gyermekei folytatják: Gyula jegyzőként, Lajos kántortanítóként. Lajos első felesége Pathó Pál leánya volt. Az utolsó Csongrády, Gyula leánya Piroska – Sipos István főjegyző felesége – 1945-ben költözik el községünkből. A Csongrádyak 102 évig dolgoztak településünk szellemi fejlesztésén” – mondta beszédében Nágel Dezső polgármester. A rendezvényre elfogadták a meghívást Csongrády Lajos leszármazottai is: unokája, Tulassay Tivadar, menye, Csongrády Béláné Sára, valamint a déd- és ükunokáik. Csongrády Gyula leszármazottai ugyancsak ellátogattak Szőgyénbe.
A magyarországi vendégek magukkal hozták Csongrády Lajos csatos imakönyvét és azt a latin könyvet, amelyből tanított, valamint egy híres geográfiai könyvet is.
„Az ünnepség részét képező kiállítás anyagát kiegészítettük néhány levéllel is, amelyekbe Csongrády Lajos fiának, apámnak tanácsokat adott. Többször kiemeli a tanulmányait folytató diáknak, hogy annyit egyen és csak annyit költsön, amennyit muszáj” – árulta el Csongrády Attila.
Az emléktáblánál koszorút helyezett el Czimbalmosné Molnár Éva, a Magyar Köztársaság Kulturális Intézetének igazgatója és Szesztay Ádám, a pozsonyi magyar nagykövetség titkára is. Szigeti László oktatási államtitkár beszédében kiemelte: a névadó ünnepség elsősorban a helyi, szlovákiai magyar diákság érdekében történik, akik példát vehetnek az egykori kántortanító életéből és munkásságából, múlt iránti elkötelezettségéből, annak folyamatos kutatásából.
„Iskolánk életkorát a felnevelt nemzedékek hosszú sorával kell mérni. Intézményünk olyan ember nevét viseli, aki több mint negyven éven át a tudás és az emberség fáját ültette gyermekeink életébe” – jegyezte meg Kunyik Éva iskolaigazgató az alma mater falát díszítő emléktábla leleplezésekor. Könynyek tolultak Csongrády Lajos leszármazottainak szemébe, amikor Tulassay Tivadar, az unoka az egykori községháza előtt leleplezte a második emléktáblát.
„A Csongrádyak másfél évszázaddal ezelőtt érkeztek Szőgyénbe, ahol otthonra leltek. Ez tehát a mi otthonunk is, ahol elődeink oktattak szépre, jóra, hazaszeretetre. Nem hagyták a templomot és az iskolát, és ez az ő legfontosabb üzenetük” – jegyezte meg Tulassay Tivadar. A helyi művelődési központban Gábris József bemutatta a Csongrádyak Szőgyénben című kiadványát, a helyi alapiskola diákjai pedig irodalmi öszszeállítással léptek fel.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.