Szigorúbban ellenőrzött orvosok

Nyitra. A megyei hivatalban több tucatnyian tettek panaszt szóban vagy írásban a körzeti orvosok és a nyitrai rendelőintézet szakorvosai ellen. Ľubomír Ševčík megyei tisztiorvostól megtudtuk, a legtöbb panasztevő azt nehezményezi, hogy az orvosok a hivatalos ügyfélfogadási idő alatt sem tartózkodnak rendelőikben.

Nyitra. A megyei hivatalban több tucatnyian tettek panaszt szóban vagy írásban a körzeti orvosok és a nyitrai rendelőintézet szakorvosai ellen. Ľubomír Ševčík megyei tisztiorvostól megtudtuk, a legtöbb panasztevő azt nehezményezi, hogy az orvosok a hivatalos ügyfélfogadási idő alatt sem tartózkodnak rendelőikben. Déli egy óra után már szinte lehetetlen elérni őket, így sokan kénytelenek az ügyeletet hívni és a szolgálatos orvos nem győzi a rengeteg látogatást. „A türelmetlenebbek azonnal a gyorsmentő számát tárcsázzák, pedig az csak az életveszélyes esetekért van, nem azért, hogy náthalázas betegekhez száguldozzon” – mondja Ševčík. „Április eleje óta szigorúbban ellenőrizzük, hogy a körzeti orvosok betartják-e a rendelési időt, és amikor azt mondják, beteglátogatásra mentek, valóban ott voltak-e. Azt is felmérjük, mely falvakból hívják a betegek leggyakrabban az elsősegély-szolgálatot, mert ott vélhetőleg nem számíthatnak a körzeti orvosukra. Ha bebizonyosodik, hogy ez így van, az illetékes egészségbiztosítót figyelmeztetjük: ellenőrizze, hány szerződéses betege van az orvosnak. Sajnos, előfordul, hogy valaki két-háromezer betegért kapja a pénzt, de ellátni már nem győzi őket. Arra egy orvost sem kényszeríthetünk, hogy önként mondjon le a betegeiről, de megpróbálunk legalább arra odafigyelni, hogy ha már vállalta a beteget, az meg is találja őt a rendelőben, amikor szüksége van rá” – közölte a tisztiorvos.

A másik komoly gond az, hogy sok körzeti orvos nem akar éjszakai ügyelet vállalni, annak ellenére sem, hogy ez törvényes kötelessége. A közelmúltban egy komáromi orvosnő működési engedélyét vonták meg az ügyeletek vállalásának elutasítása miatt, és Ševčík szerint többi engedetlen kollégájára is ez a sors vár. „Tudom, hogy az éjszakai ügyeletet rosszul fizetik, de egyszerűen nem lenne igazságos, ha csak a kórházakban dolgozó orvosokra hárulna ez a feladat. Tehermentesíteni szeretnénk az ügyeletet teljesítő orvosokat, ezért a kisvárosokban, például Verebélyen bevezetjük a körzeti orvosok ügyeletét. Minden nap egy közülük este nyolcig a rendelőjében marad, és ellátja a betegeket, így a nyitrai kórházi ügyeletet a betegeknek már csak az éjszakai órákban kellene felkeresniük. Ezt sem tehetjük ugyan kötelezővé, de ha a körzeti orvosok nem egyeznek bele, majd Nyitrára kell járniuk ügyelni” – figyelmeztet Ševčík.

Az éjszakai ügyeleteken és az elsősegély-szolgálatban uralkodó fejetlenségről árulkodik az a tény is, hogy Nyitra megyében még csak most szabták meg azokat a feltételeket, amelyek alapján a segélyhívó szolgálat diszpécsere eldönti, kihez küld orvost és kihez gyorsmentőt.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?