Szent István komáromi lovasszobránál a Jókai Közművelődési és Múzeumi Egyesület szervezésében koszorúzták meg az emlékművet, és szegték meg a Kárpát-medence kenyerét.
Szent István napját ünnepelték Komáromban
A komáromi Szent István-szobornál összegyűlt ünneplőknek végül kedvezett az időjárás, s nem mosta el az eseményt a zivatar. A Borostyán együttes, ill. Majer Jázmin közreműködésével zajló ünnepséget Keszegh Margit, a Jókai Egyesület elnöke nyitotta meg.
„A magyar társadalmat megszilárdító és államot alapító Szent István jelképes jelenléte városunkban, a felvidéki magyarság fővárosában meghatározza jelenünket és jövőnket. Erősíti nemzeti hovatartozásunkat. Hitet teszünk általa a nemzethez való hűségünkről, és erősíti hitünket a közös jövőben. Tudjuk, ha el is veszítünk egy-egy küzdelmet, talpra tudunk állni, s tesszük a dolgunkat, amíg lehet“
– fogalmazott.
A Jókai Egyesület Szili Katalin magyar miniszterelnöki főtanácsadót kérte fel az ünnepi beszéd megtartására. Ő emlékeztetett, hét éve már járt a városban ugyanezen az ünnepnapon, majd arról beszélt, hogy azóta viszont „kifordult a sarkaiból a világ“. Mint fogalmazott, „a Szent István által sziklára épített haza háza még az idegen uralmak kilátástalannak tűnő helyzetében is megőrizte az alapot, amelyben mindig ott volt a magyarok szabadságvágya, függetlensége és önrendelkezése“. Többek között rátért arra is, hogy Nyugat-Európa országai letértek a „maradandó értéket vállaló útról“, s „az élet fogyasztás és anyagi központú elemeit magasztosították az élet értelmévé“. Később hozzátette, Európát a teljes önfeladás veszélyezteti, ráadásul az identitásválságot pedig csak növelték az elmúlt évek krízisei. Szili Katalin abban bizakodik, hogy a közép-európaiakat a történelmük és küzdelmeik jobban megacélozták, s ezért biztosabb megoldásokat tudnak kínálni.
„Mi megtanultuk, hogy míg egy országnak vannak határai, a nemzet kötőanyagát a belső kötődéseink fonják erős szálakká úgy, ahogy ezt a magyarság számára is a belső összetartozásunk teszi. Hiszem, hogy ha Európa vezetői nem is, de az európai csendes többség érti és tudja, hogy biztonságunkat megőrizni csak biztos alapokon tudjuk. Ezt, az István által szilárd alapokra épített házat kell tovább erősítenünk“
– hangsúlyozta. Ezért is fontos szerinte a Kárpát-medence országainak együttműködése, közte Szlovákiáé és Magyarországé. A nemzeti összetartozásról még elmondta, hogy az a hétköznapok összetartozását és biztonságérzetét is erősíti a Felvidéken, a Kárpát-medencében és a diaszpórában.
Az esemény végén Fazekas László korábbi református püspök megáldotta, Molnár Ernő atya pedig megszentelte a Kárpát-medence kenyerét, ill. a hazai új kenyeret, amelyeket ezt követően Földes István komáromi pék szegett meg.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.