A széltörő fasor következő szakaszának kiültetését őszre tervezi a társulás. (Takács Attila felvétele)
VIDEÓ: Széltörőt telepítettek az önkéntesek Vághosszúfalun
Közel nyolcvan önkéntes segítségével ültettek el kétszáz fát az Aldea Polgári Társulás szervezésében Vághosszúfalu határában. A tervek szerint 4 km hosszú széltörőnek az első 500 méteres szakasza készült el múlt szombaton.
Mintegy nyolcvan önkéntes, több mint kétszáz fa, nagyjából nyolc óra munka, nagy szél, sok mosoly – ezekkel a szavakkal lehet tömören összefoglalni a szombat délelőttre meghirdetett faültetést. Ez volt az első szakasza a helyi Aldea Polgári Társulás projektjének, vagyis széltörő telepítésének a falu északi oldalára. Pesty Zsuzsanna kertépítő, a projekt menedzsere elmondta, közel 4 km hosszú széltörő kialakítását tűzték ki célul, amely a tervek szerint a település északi oldalának szinte egész hossza mellett végig fut majd a lakott terület mentén.
„Az első ötszáz méteres szakaszt készítettük el, tíz méter széles sávban, három sorban, több mint 200 fát ültettünk el. A középső sorban tölgyfák vannak, a két szélsőben pedig a környéken őshonos, régi fajta gyümölcsfajták, a legnagyobb részben szilva, valamint körte, alma, meggy, cseresznye, szeder. A fajták kiválasztásánál szakmai tanácsot kértünk, mert fontos, hogy a fák hosszú ideig, több évtizedig éljenek, ezért olyanokat válogattunk, amelyek jól bírják az itt jellemző, de egyre változó környezeti feltételeket. A széltörő kialakításának elképzelése már korábban bekerült Vághosszúfalu területrendezési tervébe, de a gazdák mezőgazdasági célokra használták az erre szánt részt. A község új vezetése fontosnak tartotta, hogy a terv végre megvalósuljon. A széltörő egyik legfontosabb szerepe, hogy védje a termőföldet a széleróziótól. A falu északi szélén vagyunk, itt állandóan fúj a szél, kiszárítja a földet, illetve ha nincs, ami útját állja, el is fújja a termőtalaj felső rétegét. Amerre nézünk, mindenhol nagytáblás mezőgazdasági területet látunk. Az ilyen szélsőségesen alacsony biodiverzitású tájban a szélfogó az állatoknak is élőhelyet, menedéket nyújt”
– részletezte Pesty Zsuzsanna.
Mészáros Bálint, Vághosszúfalu polgármestere örömét fejezte ki a kezdeményezéssel és az önkéntesek lelkesedésével kapcsolatban.
„Nagy rajongója vagyok ennek az aktivitásnak, ezért örültem és támogattam a szervezet ötletét. Sikerült pályázati lehetőséget találni az Ekopolis Alapítványnál, ahonnan 4 ezer euró vissza nem térítendő támogatást nyertünk a megvalósításra a Jövőnket ültetjük (Sadíme budúcnosť) programon belül. Projektünket a Szlovák Takarékpénztár Alapítvány (Nadácia slovenskej sporiteľne) segítette. Azon túl, hogy a község támogatja a fatelepítést a községi területeken, a faültetéshez konkrét segítséget is nyújtottunk, például a gödrök kiásásához gépet hozattunk, így megspórolva sok munkát és időt a szombati napra. A fák további gondozását is az Aldea tagjaival közösen, őket támogatva vállaltuk”
– mondta el a polgármester.
A szervezet egyik tagjától, Takács Attilától megtudtuk, hogy a Vágsellyei járás Szlovákia legkevésbé fásított régióihoz tartozik.
„Azért is szerettük volna megvalósítani ezt a tervünket, mert felismertük, mennyire hiányoznak a környékről a fák. Olyan hagyományos fajtákat ültettünk, amelyekből rengeteg volt itt korábban. A tölgyből talán harminc év múlva lesznek hatalmas, kifejlett fák, a gyümölcsfáknak 8-10 év elég ahhoz, hogy megnőjenek. Az önkéntesek lelkesedését látva úgy gondolom, az emberekben van igény arra, hogy szép környezetben éljenek, fák vegyék körül őket”
– egészítette ki.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.