A Csenke és Ebed közti szakaszon egy darabig még biztos a Duna-töltés aszfaltozatlan koronáján visz keresztül a kerékpárút.
Szakaszonként épülhet meg a Karva-Párkány kerékpárút
Az árvágta miatt jelentősen megdrágult fejlesztés egyszerre nem valósulhat meg, de kisebb szakaszai még idén megépülhetnek.
Régóta várt közlekedési fejlesztésnek számít a Karva-Párkány közti EuroVelo 6-os kerékpárút hiányzó részének megépítése – már csak azért is, mert ezzel fizikailag csaknem teljessé válna a kétkerekű összeköttetés Pozsony, illetve Komárom és Párkány között. Kerek egy évvel ezelőtt úgy tűnt, belátható közelségbe került a megvalósítás. Domin István, a Vág-Duna-Ipoly Regionális Társulás (VDIRT) elnöke akkoriban írta alá az irányító hatóság által a szervezetüknek elküldött szerződést. Ez a dokumentum arra a több mint 1 millió 600 ezer eurós támogatás felhasználására vonatkozott, amelyet a szervezet a határon átnyúló Interreg program keretében nyert el.
Brutális áremelkedésre kellett megoldást találni
„Érezhető volt már ez a tavalyi év végén is az építőanyag árak emelkedésével, hogy valószínűleg új forrás bevonására lesz szükség” – mondta lapunknak Domin István, összegezve az azóta eltelt időszak fejleményeit. Május közepén a Széchenyi Programirodában tartottak egyeztetést az irányító hatóság szakembereivel. Az új költségvetés rendkívül komoly drágulást jelez, mivel a beruházáshoz már több mint 4,2 millió euróra volna szükség. Ahogy arról Buchlovics Péter kollégánk múlt hónapban beszámolt, részben hasonló problémák nehezítik a Párkány-Helemba kerékpárút megépítését is.
A megbeszélés eredményeként végül abban állapodtak meg, hogy az eredeti tervdokumentációban is szereplő szakaszokhoz igazodva fogják megépíteni az utat, amelyekhez külön-külön költségvetéseket társítanak. Első körben azok az etapok jöhetnek szóba, amelyek beleférnek az 1,6 milliós, már rendelkezésre álló keretbe. A rövidebb szakaszok Karvához, illetve Párkányhoz közelebb helyezkednek el, így értelemszerűen ezek kerülhetnek sorra legelőször. A muzslai és ebedi határban található a leghosszabb etap, amely kilenc kilométer hosszú – ennek most biztosan nem állnak neki. „Arra fogunk törekedni, hogy még az idén le tudjuk hívni a rendelkezésre álló összeget, amelyre először áthidaló hitelre lesz szükség” – vázolta a rövidtávú tereveket a regionális társulás elnöke, vagyis a rövidebb szakaszok megépítése még 2022-ben megvalósulhat.
További forrásokat keresnek
A VDIRT-nél folyamatosan dolgoznak a hiányzó összeg előteremtésén. Ez év márciusában pluszforrásokat kérve levélben szólították meg Veronika Remišová beruházásokért, regionális fejlesztésért és informatizációért felelős minisztert. A szlovák állam eleve 10%-kal járult hozzá az eredeti költségvetéshez. Hasonló módon elképzelhető, hogy Nyitra megye is segít majd a fejlesztés pénzelésében. Ezen felül a társaság később is pályázni fog a hiányzó útvonal megépítésére – valamint némi mozgásteret jelenthet az is, ha a nyertes, de meg nem valósult projektek után visszamaradó összegekre majd újból lehet pályázni.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.