Kassa. A nagyváros közelében lévő teljes szervezettségű iskolák és alsó tagozatos kisikolák tanulói létszámának alakulására a stagnálás vagy fokozatos csökkenés jellemző.
Stagnálás vagy létszámcsökkenés
A falvakban egyre kevesebb gyermek születik, ezért főleg a kisiskolák számára nehéz a megmaradás, és csak a helyi önkormányzatok jóindulatától függ, meddig működhetnek még a 10–20 fős kisiskolák. A pedagógusok helyzetét nehezíti, hogy gyakran három vagy négy osztály tananyagát kell egyszerre tanítaniuk az összevont osztályokban, ahol esetleg hátrányos helyzetű vagy fogyatékkal élő gyermek is akad. Ennek tipikus példája a zsarnói iskola, ahol 15 gyerekből hat integrált, akad köztük többszörös évismétlő és mentálisan sérült is. Alsóláncon a mostani elsősök közül öten évismétlők, az alsó tagozatos, kizárólag roma származású „kisdiákok” kora pedig 6–16 év. Összevont osztályokban tanítanak Péderben és Tornaújfaluban is, az utóbbi kisiskola három község (Tornaújfalu, Vendégi és Horváti) tanulóit csoportosítja. Az összevont kisiskolák speciális esete a szesztai, ahol 34 diákból tíz magyar, 24 pedig szlovák osztályba jár. Összevont évfolyamok jellemzik az abaújszinai iskola magyar tagozatát is, ahol nemcsak az alsó tagozat alkot egy közös osztályt, hanem a felső tagozat ötödik, hetedik és nyolcadik évfolyama is, a másik két évfolyam pedig hiányzik.
A teljes szervezettségű iskolák közül Buzitán a magyar tagozat mellett szlovák tagozat is működik, ám ennek létszáma alacsonyabb a magyar tagozaténál. A helyiek mellett sok a bejáró is a környék magyarlakta falvaiból. A tornai iskolában a roma származású tanulók vannak többségben. Szepsiben a legfőbb probléma a jövő szempontjából a leendő elsősök előre nem látható létszáma. Szeptemberben ugyanis az elmúlt évek tapasztalata szerint körülbelül kétszer annyian ülnek a padokba, mint ahányan beiratkoztak, köszönhetően egyes családok hozzáállásának. Mivel néhány csemete nem ismeri a tanítási nyelvet, vagy nem sajátította el a közösségi viselkedés szabályait, az első évfolyam helyett a nulladik, előkészítő osztályba kerül. Kassán már évek óta nincs annyi nagycsoportos óvodás, hogy két első osztály nyílhasson. Már az alsó tagozatosok körében is erősödik viszont az a tendencia, hogy a környékbeli falvakból is jönnek gyerekek a kassai magyar iskolába, főleg ha valamelyik szülő a városban dolgozik.
KASSA-VIDÉKI JÁRÁS ÉS KASSA
Iskola A tanulók Az elsősök száma A beíratottak
összlétszáma 2004-ben 2005-ben száma 2006-ban
Kassa, Márai Sándor AI, 231 18 24 23
Szepsi 488 77 101 44
Abaújszina 20 6 2 4
Alsólánc 20 6 8 3
Buzita 142 10 8 16
Péder 10 4 3 0
Szeszta 10 0 3 3
Torna 278 39 27 21
Tornaújfalu 13 4 3 4
Zsarnó 15 5 5 2
Az idén eddig beíratottak, valamint a jelenlegi elsősök és másodikosok száma a Kassa-vidéki járás magyar alapiskoláiban. Az idei beíratottakra vonatkozó adatok a pillanatnyi helyzetet tükrözik, a leendő elsősök létszáma szeptemberig még változhat.
(Forrás: az Új Szó regionális híradásért felelős rovatának felmérése)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.