<p>Rozsnyó. Lapértesülések szerint vélhetőleg senkit sem vonnak büntetőjogi felelősségre a Krasznahorkaváralján 2012. március 10-én előidézett, a vár pusztulását okozó tűzeset miatt. A hatóságok az ügy kivizsgálást 2012 végén befejezték; bár a tettesek ismertek, további eljárás nem indul.</p>
Senkit sem vonnak felelősségre a tűz miatt
ÚJ SZÓ-ÖSSZEFOGLALÓ
A nyomozati eredmények alapján a tüzet két, 11 és 12 éves helyi gyerek idézte elő. Mivel kiskorúakról van szó, nem indult ellenük eljárás. Elkerülik a büntetőjogi felelősségre vonást szüleik is – a rendőrség szerint ugyanis nem követtek el bűncselekményt. Alexander Szabó, a Kassa Megyei Rendőrkapitányság szóvivője ennek kapcsán közölte: a vizsgálat során nem merült fel a gyanúja annak, hogy a két kiskorún kívül bűnrészesként vagy bűnsegédként más is részt vett volna a cselekményben. A nyomozás más szálon is folyt; a rendőrség azt próbálta kideríteni, mennyiben befolyásolta volna a tűz terjedését, ha a várdomb aljnövényzete rendben lett volna tartva. Bár a szlovák sajtóban napvilágot láttak olyan értesülések, amelyek szerint ezért a felelősség teljes mértékben a Szlovák Nemzeti Múzeumot (SZNM) terheli, az intézmény vezetéséhez közel álló hírforrásunk azt közölte: szándékos lejárató kampányról van szó, amely mögött a nemzeti műemlék felújítására kiírt versenypályázat során alul maradt cégek egyike áll. Artur Šturmankin, a SZNM szóvivője lapunknak elmondta: „A vizsgálat során a rendőrség valamennyi, a vár környezetének karbantartására vonatkozó dokumentumot kikérte – közölte –, majd arra a következtetésre jutott, hogy a tüzet egyértelműen a két kiskorú okozta. Nincs valóságalapja annak, hogy a bulvársajtó a Szlovák Nemzeti Múzeumot okolja a tűz miatt.”
A 2012. március 10-i tűzeset során a krasznahorkai vár épületében és gyűjteményében mintegy nyolcmillió eurós kár keletkezett. A nemzeti műemlék fenntartója, a Szlovák Nemzeti Múzeum, illetve a kulturális minisztérium a rendőrségi vizsgálat eredményétől függetlenül kezdeményezheti ennek az összegnek vagy egy részének a kárt okozó személyeken – jelen esetben azok szülein – való behajtását. Ha mégsem, a biztosító léphet fel hasonló igénnyel. Egyelőre nincs tudomásunk arról, hogy ezek az intézmények lépéseket tettek volna ez ügyben. (la)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.