„Selye_100“ történelmi pályázati verseny középiskolásoknak

Selye János Gimnázium
Komárom |

A versennyel arra emlékezik a Selye János Gimnázium (SJG), hogy a világhírű tudós 100 évvel ezelőtt, az 1923/24-es tanévben érettségizett le a SJG elődjének számító bencés gimnáziumban.

A korabeli évkönyvek szerint Selye János nem volt a kitüntetett tanuló, mi több, középszerű eredményei voltak. „Relatíve gyenge tanuló volt, az iskola kevésbé érdekelte. Helyette patkányokat boncolt, és a tudományos kutatással foglalkozott” – fejtegeti Andruskó Imre, a SJG igazgatója, hogy mivel is töltötte idejét az ifjú Selye János a múlt század elején. Közepes jegyek ide vagy oda, a korszakalkotó tudós 1924-ben végül sikeresen leérettségizett. „Azt gondoltuk, hogy méltóképpen szeretnénk megemlékezni erről a centenáriumról. Meghirdettünk egy Selye_100 nevű kutató diákprogramot, amelynek a lényege három témakör. Az első Selye életének, szakmai életútjának helyszíneire vonatkozik, a másik a kutatásait vagy azok egy részét mutatná be, a harmadik pedig a bencés rend gimnáziumaira, azok történetére irányul a 20. század első felében“ – fogalmaz Andruskó.

A pályázat minden érdeklődő, magyar tannyelvű középiskolába járó Kárpát-medencei diák számára nyitott. A pályázókat arra kérik, hogy munkájukról készítsenek bemutatót (pl. pptx vagy prezi) a tavasszal esedékes szakmai napra, ahol majd 15 percben bemutatják kutatásuk tárgyát. Másrészt egy legfeljebb egyoldalas word-dokumentumban előzetesen el kell küldeniük munkájuk összefoglalóját – feltüntetve az iskola és a felkészítő tanár nevét – a [email protected] címre úgy, hogy a tárgy rubrikában tüntessék fel: „Selye_100”. A jelentkezéseket 2024 január végéig várják.

A tervek szerint a beérkezett munkák átesnek egy „előzsűrizésen“, a tavasszal esedékes döntőbe pedig 10-15 munkát szeretnének versenyeztetni. A pályázatot a Király Püspök Alapítvány pénzjutalommal, a Tihanyi Apátság Múzeuma (amely a verseny másik társszervezője) értékes tárgyi jutalommal segíti.

Úgy próbáltuk összeállítani a zsűrit, hogy valahogy kötődjenek a gimnáziumhoz“ – mondja Andruskó Imre a hattagú elbíráló bizottságról. Ezt a tervek szerint Barkó Ágoston atya, történelemtanár, a Tihanyi Bencés Apátsági Múzeum igazgatója, Bödők Gergely történész, iskolánk volt diákja, Deák Irén, a SJG volt történelemtanára, Vanya Péter, a Duna Menti Múzeum történésze és Kiss László, orvos-történész alkotja majd.

A centenárium várhatóan nem merül ki a tanulmányi pályázati verseny lebonyolításában. Az igazgató szerint olyan neves előadókat is meghívnának a SJG-ba, akik a tanév során arról beszélnének, hogy hogyan jelenik meg a mindennapjaikban a stressz, s miként küzdenek meg vele. A meghívottak között többek között szerepelni fog Ódor Lajos jelenlegi kormányfő vagy Balogh Csaba pozsonyi magyar nagykövet is.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?