Restaurálják a Rákóczi- és a turulszobrot is

<p>Borsi/Szentes. Restaurálni fogják azt a két köztéri szobrot, melyeket a múlt héten színesfémtolvajok loptak el két bodrogközi településről – a tetteseket időközben elfogta a rendőrség.</p>

LECZO ZOLTÁN

Szentesből szerdán az első világháború áldozatainak emlékművéről tűnt el egy 30–40 kilogramm súlyú turulszobor, csütörtök éjszaka pedig az alig néhány kilométerre lévő Borsiból lopták el II. Rákóczi Ferenc mellszobrát. A rendőrség még aznap elfogta a feltételezett tetteseket, és bár megrongálva, de egy borsi ház garázsából a szobrok is előkerültek, melyeket azóta biztonságba helyeztek.

A bűncselekmény elkövetésével három királyhelmeci férfit gyanúsítanak, akiknek helyi bűntársuk is volt, tettükért a hatályos törvények szerint 3 év börtönbüntetést kaphatnak. Laczkó Lajos, a II. Rákóczi Ferenc Polgári Társulás elnöke, a borsi önkormányzati testület tagja lapunknak elmondta, a Radoslav Fedor, a szlovák rendőrség tőketerebesi járási igazgatója által vezetett nyomozást a sátoraljaújhelyi rendőrök információi és munkája is segítette, ugyanis az egyik feltételezett tettes – egy korábbi, Magyarországon elkövetett hasonló bűncselekmény kapcsán – már szerepelt az ottani hatóság nyilvántartásában. Egyértelmű, hogy a tolvajokat a haszonszerzés motiválta, mivel a háromfelé vágott Rákóczi-szobor egyes darabjaira krétával még a tömbök súlyát is ráírták, a zsákmányt vélhetően fokozatosan, különböző színesfémtelepeken akarták értékesíteni. Laczkó Lajos tájékoztatása szerint a barbár módon megcsonkított, több mint százéves alkotást szakemberek bevonásával mielőbb szeretnék helyreállítani, a költségeket a hamarosan meghirdetendő közadakozásból befolyó összegből fedeznék. A szobrot viszont csak azután helyezik vissza a fejedelem szülőháza előtti parkba, ha az őrzéséről – térfigyelő kamerák telepítésével – megfelelő módon gondoskodnak.

Liszkai Gusztáv, Szentes polgármestere elmondta, a rendőrök pénteken visszaszolgáltatták az ellopott turulszobrot is, melynek a tolvajok letörték az egyik szárnyát. A szobor magyarországi készítőjével már felvették a kapcsolatot, a művész hamarosan a bodrogközi településre érkezik, hogy felmérje, az alkotás milyen módszerrel és mekkora költséggel restaurálható.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?