Régi hagyományokra épít a Vásárúti Dalárda

<p>Vásárút. A dunaszerdahelyi járásbeli községben nagy múltja van a közösségi éneklésnek. A Vásárúti Dalárda tagjai is az egykori énekkarban kezdtek, néhány éve felelevenítették az éneklés hagyományát.</p>

BARTALOS ÉVA

A Vásárúti Dalárda 2007-ben alakult. A férfikar tagjainak többsége a nagy múltú vegyes karban is énekelt. Zsapka Zsolt, a dalárda vezetője lapunknak elmondta, folyamatosan változik a csoport létszáma, jelenleg tizenegyen alkotják a dalárdát. „A megalakultástól számított viszonylag rövid idő alatt számos meghívásnak tettünk eleget különböző rendezvényeken, nemcsak idehaza, hanem Szlovéniában, illetve Magyarországon is. Évente 25-30 előadásunk van” – közölte a vezető. A kezdetekkor nem minden szakember értett egyet a dalárda névvel, Zsapka Zsolt elismerte, hogy az utóbbi időben árnyaltabb lett a szó jelentése, de a vásárúti férfiak által választott név az eredeti megfogalmazáshoz kapcsolódik. Eszerint a dalárda olyan egylet, amelynek tagjai önszorgalomból, saját maguk szórakoztatására énekelnek, így járulnak hozzá az általános közművelődéshez. A csoport próbái is ebben a szellemben telnek. „Gyakran megesik, hogy miután begyakoroltuk a dalokat, még maradunk és csak úgy énekelünk, hisz mindig akad valami ünnepelni való” – mondta Zsapka Zsolt. A dalárda fontosnak tartja népdalok közvetítését. „Főként azokét, amelyeket itt, a szűkebb régiónkban, a Csallóközben az elődök hagytak ránk örökségül” – folytatta Zsapka Zsolt. Hozzátette, fellépéseiket gyakran hangszeres kísérettel színesítik. Előfordul, hogy tökcitera-, tekerőlant- vagy gitárkísérettel adják elő a dalokat. A csoport repertoárjában találhatók világháborús katonanóták, Vásárút és környéke népdalai, bordalok, huszárnóták, betyárnóták, vidám dalok és karácsonyi énekek is. Összeállításaik változók, mindig az igényekhez igazítják a műsort.

Az otthoni fellépések mellett népzenei fesztivál szervezésével is hozzájárulnak a kulturális élet színesítéséhez. Kétévente megszervezik a Dallá vált világok népzenei fesztivált, amelyen vendégül látják a környékbeli és a távolabbi régió népdalköreit, citerásait, táncosait és zenészeit. 2013-ban kopjafát állítottak, mellyel a hatvanas években indult közös éneklésre emlékeznek, tisztelegnek az élő és elhunyt tagok előtt. A Vásárúti Dalárda több minősítő versenyen szerepelt eredményesen, arany fokozatot ért el a Bíborpiros szép rózsa és a Tavaszi szél vizet áraszt országos döntőjében. Az énekkar műsorai lemezen is megjelentek. 2010-ben Ölelni földemet címmel válogatás jelent meg addigi műsoraikból, 2012-ben Széles kedve a vásárúti legénynek címmel Vásárút népzenei hagyományait elevenítik fel. A dalárda énekesei mellett archív felvételek is hallhatók a lemezen. A Vásárúti Dalárda a királyrévi Fürge Ujjak citerazenekar lemezén is hallható, több közös produkciót készítettek.

Legközelebb a Novus Ortus Diákszínpadot mutatjuk be.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?