<p>A település vagyonának egy részét zárolták, hiteleket kellett felvenni, de jutalmakra jutott pénz.</p>
Prémiumokra nem ad pénzt Királyhelmec
Jutalmakra és prémiumokra a továbbiakban nem ad több pénzt a helyi oktatási intézményeknek a bodrogközi város vezetése.
Balogh Csaba, a Királyhelmeci Városi Hivatal vezetője elmondta, a település előző önkormányzata például 2014-ben az oktatási intézmények működtetésére, a két alapiskolára, az óvodára, a művészeti alapiskolára, a szabadidőközpontra, az iskolai klubokra és étkezdékre összesen 2, 229 millió euró támogatást kapott. Ebből a „fejkvótából” a létesítmények éves bér- és működési költségeit fedezni kellett volna, ám a város erre a célra saját forrásból további 162 639 eurót adott. A két alapiskola vezetése ekkor egyébként újabb 42 489 eurót átcsoportosított, azaz a működésre szánt keretből béreket fizetett ki. Az adatokból kiderül, hogy 2014-ben Királyhelmecen az oktatási intézményekben 191 348 eurót rendkívüli jutalmakra és egyéb jogcímen adott pluszpénzként fizettek ki az alkalmazottaknak. Mindezt nem sokkal azután, hogy a város vagyonának egy részét az 1,33 millió eurót meghaladó tartozás miatt a végrehajtó zárolta, amikor az adósság miatt újabb hiteleket kellett felvenni, amikor a földek egy részét áron alul kellett értékesíteni, illetve amikor a városi távhőszolgáltatót hosszú időre – nem épp kedvező feltételek mellett – bérbe kellett adni.
Balogh Csaba elmondta, ez a gyakorlat nem folytatható, hisz rendkívüli jutalmakat úgy nem lehet kifizetni, hogy azt a városnak gyakorlatilag hitelből kell finanszíroznia. Arról nem is szólva, hogy a jutalmakat egyes intézményekben nem is arányosan osztották szét az alkalmazottak között. Királyhelmecen ezért idén az oktatási intézményeknek úgy kell gazdálkodniuk, hogy a bérekre és a működési költségekre csak az államtól kapott támogatást használhatják, illetve a működési költségekre szánt keretből nem fizethetnek jutalmakat. (A fejkvóta egyébként még így is jóval több, mint 2 millió euró – a szerk. megj.) A város ezenkívül 2017-ben is ad további 25 ezer eurót a létesítményeknek, de ebből szintén nem fizethetnek ki prémiumokat és rendkívüli jutalmakat. A város vezetése ugyanakkor nem akarja útját állni az oktatási intézmények fejlesztésének, hisz vállalása szerint az ilyen célú beruházásoknak nemcsak az önrészét fizeti ki saját forrásból, hanem ha erre szükség lesz, megvalósításukhoz akár újabb banki kölcsönöket is fölvesz. Királyhelmecen az oktatási intézmények modernizálására 2017-ben több mint 600 ezer eurót költenek.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.