<p>Folyik az aláírásgyűjtés, amellyel Vágvecse városrésznek a Vágsellyétől való elszakadását szeretnék elérni a kezdeményezők. Az aláírásgyűjtés még májusban kezdődött, de a szervezők egyelőrenem határozták meg, meddig tart.</p>
Petíció Vágvecse önállósulásáért
Vágvecse, amelyet a Vág folyó választ el a járási székhelytől 1960-ig önálló község volt. Idén ünnepelte első írásos említésének 895. évfordulóját, és saját címere is van. „Többször volt már szó arról, hogy Vágvecse önállósodjon, de csak az 1998-2002-es választási időszakban kezdett fokozódni ez az igény. Úgy éreztük, hogy a város költségvetéséből nem jut annyi pénz ebbe a városrészbe, amennyi megillette volna, hiszen a város lakosainak egyharmada itt lakik“ - tájékoztatott Botka Ferenc MKP-s városi és Nyitra megyei képviselő, aki az előző két megbízatási időszakban a város alpolgármesteri posztját is betöltötte. Botka úgy véli, a petíció egyik kiváltó oka a város iskolahálózatának megreformálását célzó terv volt. Eszerint ugyanis a vágvecsei két alapiskolát összevonnák, a Bernolák utcai alapiskolát a Hollý utcai alapiskola épületébe költöztetnék, ami ellen mind az iskola vezetése, mind a szülők tiltakoztak. A különválást követelő petíció kezdeményezője a Bernolák utcai iskola igazgatónője, Jozefína Stredanská. „Vecsei szomszédaimmal és kollégáimmal már régebben beszélgettünk arról, hogy nem adják meg a városrésznek, ami megilletné. Az utolsó csepp a pohárban az volt, hogy a város fel akarja számolni a Polgári Szolgáltatások Központját (COV) - nyilatkozta lapunknak Jozefína Stredanská. - A városrészt gyalog tíz perc alatt körbe lehet járni, de nincs egy hely, ahol megpihenhetne az ember. A járdákon mindenütt autók állnak, nincsenek parkolók, nincs egy rendes park az egész városrészben. Nincsenek szolgáltatások, majdnem mindenért Sellyére kell átjárni, és most a szolgáltatóközpontot is elvennék tőlünk, ahol a posta meg az orvosi rendelők vannak.“ Stredanskának meggyőződése, hogy önálló községként Vágvecse jobb helyzetben lenne. Hogy eddig mennyi aláírás gyűlt össze, azt pontosan nem tudta megmondani, mert a hattagú petíciós bizottság minden tagja a maga körzetében szervezi az aláírásgyűjtést, csak szeptemberben összesítik az eredményeket. Az akció határidejét nem szabták meg. Közel 1200 aláírást kell benyújtaniuk a városi hivatalba, hogy az önkormányzat népszavazást írjon ki. Botka Ferenc úgy véli, a tősgyökeres vecseiek valószínűleg a különválás mellett voksolnak, ám a lakosok legnagyobb része máshonnan költözött a hetvenesnyolcvanas években épült lakótelepekre, és ők nem biztos, hogy részt vennének a referendumban. Botka szerint a kezdeményezésnek már magában is van eredménye: „A város vezetése rádöbbent, hogy a városnak ezzel a részével is foglalkozni kell. A petíció elkezdése után részt vettek egy lakossági fórumon a vecsei lakosokkal. Három parkoló kiépítését ígérték, a bérházak előtti konténerek köré falakat építtettek, hogy a szél ne hordja szét a szemetet, és tudatosították, hogy jobban kell figyelniük a városnak erre a részére.“ (gaál)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.