<p>Számos hiányosságot talált az Állami Számvevőszék (NKÚ) a vágsellyei járásbeli községben. A polgármester kihallgatásokra jár, a képviselő-testületben egyre feszültebb a hangulat.</p>
Patthelyzet Farkasdon
A 2014-es önkormányzati választások után kiéleződött a viszony a képviselő-testület hat tagja és a polgármester között. Az utóbbi évben több mulasztásra és hiányosságra derült fény az önkormányzat működése kapcsán. A polgármester szerint az ellenzék nem a falu érdekeiben dolgozik, a képviselő-testület hat tagja visszautasítja ezt az állítást, mondván, hogy átlátható önkormányzatot szeretnének, ahol betartják a törvényeket.
Erős ellenzék a testületben
Két éve az önkormányzati választások után megváltozott a helyi képviselő-testület összetétele. Iván Gyula polgármesternek harmadszor szavaztak bizalmat a lakosok. A 11 tagú testületben kialakult egy erős ellenzék, az ellenzékben lévők egyben a pénzügyi bizottság tagjai. Azt állítják, jobban ügyelnek az önkormányzat gazdálkodására. „Azzal gyanúsítanak bennünket, hogy miattunk nem fejlődik a falu. Mi szorgalmazzuk a fejlesztéseket, de csak a törvények betartása mellett” – állítják a bizottság tagjai. Iván Gyula személyes konfliktust lát az ügy mögött. „Engem akarnak eltávolítani, ez személyes bosszú” – véli a polgármester.
Gyanús szerződések
Az elmúlt két évben közel tucatnyi hiányosságra mutattak rá a bizottság tagjai. Egyebek mellett olyan szerződések láttak napvilágot, amelyek szerintük érvénytelenek, mert a polgármester a képviselő-testület jóváhagyása nélkül írta alá őket. Ilyen a község jogászának alkalmazása, akinek szerződéséről Iván Gyula nem tájékoztatta a képviselőket. A községi hivatalban egymást váltják a könyvelők. „Előfordult, hogy képviselőként, vagy bizottsági tagként kénytelenek voltunk az információs törvényre hivatkozva tájékoztatást kérni, máshogy nem kaptuk meg a kért információt” – sorolták a képviselők. Az ellenzék állítása szerint túlárazottak a falufejlesztési projektek, általános érvényű rendeleteket is módosítottak a testület jóváhagyása nélkül, nem átlátható a gazdálkodás és kétes hátterű cégekkel történt szerződéskötések árnyékolják be a falu fejlődését. „Az összes beruházásunknál egy erre jogosult, tapasztalt cég bonyolította le a közbeszerzési eljárást. Nem igaz, hogy kétes hátterű cégekkel dolgozunk. Nem vagyok jogász, ezért szükségesnek tartottam a jogi tanácsadást” – magyarázza Iván Gyula. A polgármester állítása szerint az ellenzék a választások óta nem állt elő konkrét falufejlesztési javaslattal.
Hibákat talált az ellenőr
A számvevőszék idei, mintegy három hónapig tartó ellenőrzése alátámasztja, hogy a bizottság vádjai nem alaptalanok. Bolech Dobáková Daniela, az Állami Számvevőszék szóvivője lapunkat úgy tájékoztatta, a hivatal az Érsekújvári Járási Ügyészség javaslata alapján indított ellenőrzést a községben és több hiányosságot találtak az önkormányzat elmúlt kétéves működésében. „Az ellenőrzés során kiderült, hogy nem tartották be az önkormányzati törvényt, a költségvetésre, a könyvelésre és a község vagyonára vonatkozó szabályozásokat. Megszegték a szabad információáramlásról szóló törvényt, a községi alkalmazottak bérezésével kapcsolatos előírásokat és a közbeszerzési törvényt. A község nem tartotta be az adórendet és a gazdasági törvényt” – összegezte az ellenőrzés során észlelt hiányosságokat a szóvivő. Az NKÚ mindezek kiküszöbölésére kötelezte az önkormányzatot. A polgármester közölte, folyamatban van a munka. Iván Gyula azzal védekezett, hogy az alkalmazottakat a volt hivatalvezető javaslata alapján sorolták be a fizetési osztályokba. Az adórend betartásánál azt rótták fel, hogy nem büntetik meg azokat, akik késve fizetik be az illetékeket, ezen is változtatni fognak. Az NKÚ továbbította az ellenőrzés eredményét a kormányzati ellenőrző hivatalnak, a kormányhivatalnak, a munkafelügyeletnek és a Nyitrai Kerületi Ügyészségnek. Hivatalosan meg nem erősített információink szerint a munkafelügyelet megállapította, hogy nem a szabályokkal összhangban foglalkoztatták a község alkalmazottját.
Rosszul irányítják a falut
Azt, hogy a problémák egy része nem új keletű, mindkét fél elismeri. Iván Ida egykori hivatalvezető, és a korábbi alpolgármester, Csizmadia Károly az előző választási ciklusban együttműködött a polgármesterrel, ma az ellenzéket erősítik. „Korábban is voltak nem átlátható ügyek, amit tudtunk, próbáltuk rendbe rakni. Gyakran utólag. A korábbi hivatalvezetővel egyszerűbb volt a munka” – állítja az ellenzék. „Az ellenzéki képviselők minden kezdeményezést próbálnak meghiúsítani” – mondta Iván Gyula. „Nem loptam, nem csaltam és tiszta a lelkiismeretem. A törvények ismerete és betartása nemcsak a polgármester kötelessége, hanem az alkalmazottaké is” – szögezte le Iván. Vladimír Špánik, a Szlovákiai Városok és Falvak Lakosságának Egyesületének (ZOMOS) elnöke szerint a problémák forrása a képviselő-testület és a polgármester közötti komplikált viszony.
A rendőrség és az ügyészség is foglalkozik a farkasdi önkormányzat ügyeivel.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.