Ipolyság. Szeptember utolsó napján ismerkedhettek meg az író szülővárosának lakói Pablo Urbányi második magyarul is olvasható regényével. A Naplemente szimptóma című könyvet N. Tóth Anikó író és pedagógus mutatta be szellemesen és szeretettel, és elemezte alaposan, mégis könnyedén.
Pablo Urbányi az ipolyságiakkal találkozott
Gál Tamás színész egyrészt a fogantatáshoz vezető szárnyaló szeretkezés költői leírását, másrészt az orvossal való találkozás rideg, kegyetlen, brutális jelenetét olvasta fel. „Pedrót az olvasó vagy gyűlöli, vagy megszereti, én Pedró-párti vagyok. Olvassák el a regényt, és vagy értsenek egyet velem, vagy kövezzenek meg. Jó olvasást!” – fejezte be mondandóját az írónő.
Az első kérdés az volt, nem könnyebb feladat-e a lelkileg, testileg torz lény tükrébe állítani a világot. Miért nem zseni, tökéletes lény a megszülető gyermek? Pablo Urbányi szerint tökéletes gyerek nincsen, és az élet nem olyan szép, ahogyan Walt Disney lerajzolta, s mások erőszakkal továbbrajzolják. „Egy ilyen esetben több a reakció, a vélemény, a felpattanás, ha egészséges gyerek születik, a világ elfogadja, nem is tudunk róla semmit. A tükörnek nagyon nagynak kell lennie, s akkor kitágulhat a kicsi, egyéni probléma” – mondta a szerző.
Egy kérdező azt tudakolta, miért éppen Argentínába emigrált Ipolyságról a család majd’ hatvan évvel ezelőtt. „Papám nem szerette az angol nyelvet, s volt akkoriban egy sláger: „Argentínában csókra vár a lány”. Ezért is ment oda, mert azt hitte, várják a lányok. Nyolcéves koromtól harminc évig éltem Argentínában, majd a katonai diktatúra kényszerített Kanadába. Van egy spanyol mondás: Senkinek nincs az élete garantálva. Újságíróként dolgoztam, és az életem kevesebbet ért, mint másoké” – mesélte Urbányi. A szerző elárulta, a könyvet még azelőtt elkezdte írni, hogy Kanadába emigrált volna, tehát tulajdonképpen huszonnégy éven keresztül dolgozott rajta, hosszabb-rövidebb kihagyásokkal. „Ha nem akar hülyéskedni, hadonászni az író, nagyon utána kell néznie a választott témának. Amikor a Silver című regényemet írtam, annyit olvastam a majmokról, hogy azt hittem, magam is majom vagyok. Itt is meg kellett győződnöm, egy ilyen tragédiának, problémának, mely bárkivel előfordulhat, mi az orvosi konzekvenciája. Mikor már minden forrást kijegyzeteltem, másfél év alatt napi nyolcórás rabszolgamunkával megírtam a regényt. Ha írok, senkit sem tűrök a közelemben. Nem is beszélek senkinek arról, amin éppen dolgozom. Ha elkészül, akkor adom oda ismerősöknek, hogy mondjanak véleményt” – avatta be szakmai titkokba az ipolyságiakat Pablo Urbányi.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.