Ötven éve alapították a Vörösmarty Klubot

Vágsellye |

<p>Fél évszázaddal ezelőtt kezdte meg működését a Vörösmarty Klub, melyet az akkor huszonhét éves Tóth Lajos történelem-földrajz szakos pedagógus alapított.</p>

A vasárnapi ünnepségen, melyet a városháza dísztermében tartottak, Lovász Attila újságíró, az alapító egykori tanítványa ifjúsága egyetemeként jellemezte az akkori vágsellyei mozgalmat.

Tóth Lajos pedagógus, magániskola-alapító Csehszlovákiai magyar értelmiségi lét címmel tudományos tanácskozást, értelmiségi fórumot rendezett 1989. november 18-án, az ötvenedik születésnapján a helyi Centrál szállodában. Ezen az éjszakán alakították meg a Független Magyar Kezdeményezést, akkor még illegális politikai mozgalmat. A nem mindennapi eseményt és a két fontos születésnapi ünnepséget több felszólaló is megemlítette beszédében. 1966. november 28-ról Püspöki Nagy Péter történész elmondta, nem akármilyen születésnapról volt szó. „Akik akkor ott találkoztak, már 1956 óta baráti estéken alkalmi előadásokkal igyekeztek gazdagítani ismereteiket. Ezen a születésnapon valójában az ünnepelt adott ajándékot a tudás után szomjúhozóknak. Így a személyes születésnapból lett a vágsellyei Vörösmarty Klub születésnapja” – hangsúlyozta Püspöki Nagy Péter. Lovász Attila személyes és részletes összefoglalót nyújtott a közönségnek a klub előadásairól, megemlítve a Sebő zenekar, Dinnyés József, Dráfi Mátyás fellépését, személyes vendégének tarthatta Ratkó Józsefet, Utassy Józsefet, László Gyulát, Püspöki Nagy Pétert, Czine Mihályt. Meghatotta a közönséget Július Morávek tanár, képviselő, Vágsellye egykori polgármesterének visszaemlékezése, aki a hatvanas években alapított Ľudovít Štúr Klub és a Vörösmarty klub közös élményeit idézte fel. Egymás rendezvényeit látogatták és közös irodalmi esteket szerveztek. A vasárnapi ünnepségen fellépett Szarka Tamás, a Ghymes együttes alapítója és köszönetet mondott, amiért egykor a Vörösmarty Klubtól, más menedékük nem lévén, próbahelyiséget kapott az együttes. Fellépett továbbá Záležák Rita, Mikó Zoltán, Varga Imre énekes, valamint Ternóczky István zongoraművész. Az emlékező klubtagok között volt Alexovics György, Takács Vilmos és Kardos László. Csenger Sándor tanácsadó-vállalkozó Tóth Lajos kapcsán az 1977-ben indult Őrsújfalui Nyári Művelődési Táborok emlékeit idézte fel.

Tóth Lajos elmondta, olyan ismeretet, tudást és érzésvilágot szerettek volna átadni a klub látogatóinak, amit a mostoha ország az iskolákban nem kínált, a társadalom pedig nem mert vállalni. Nem akartak mást, mint hiteles történelmet, igaz irodalmat és emberi lélekből táplálkozó művészetet közvetíteni érző és értő közönségnek. Jozef Belický, Vágsellye polgármestere elmondta, 2009-ben városi díjjal jutalmazták Tóth Lajost a Vörösmarty Klubban kifejtett tevékenységéért.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?