Öt új ingatlan épül a szociális otthon lakóinak (VIDEÓ és KÉPEK)

60 főre bővül a otthon befogadóképessége (A szerző felvétele)
Ekecs/Apácaszakállas/Nyárasd |

Három új ház épül Ekecsen, egy Apácaszakállason és egy Nyárasdon, melyek a jelenleg az Ekecs-Apácaszakállasi szociális otthonban élő embereknek készülnek. Az előkészületek már javában folynak, októberben adják át az első épületet.

Egyszerre két projekttel segítik a helyi szociális otthon lakóinak és dolgozóinak környezetváltozását, az új épületekkel, valamint a környezetváltozást megkönnyítő segítő szakemberek segítségnyújtásával. Már hosszú évek óta tervezték a költözést, most végre megvalósulni látszik az elképzelés. A 2007-es szerencsétlen tűzeset után elvesztették korábbi lakhelyüket, az apacaszakállasi „Rózsika-kastély” épületét, majd később a 2007-2012-es pályázati időszakban lehetőségük nyílt bekapcsolódni a programba, melyben hét kerületből velük együtt összesen hét szlovákiai intézmény vett részt. Az úgynevezett kitagolási program, vagyis intézményi férőhelykiváltás keretén belül lehetővé vált, hogy kisebb közösségek kialakításában, családi házas környezetben gondolkodjanak. Az első körben viszont minden igyekeztük ellenére meghiúsult a program, majd egy későbbi körben beadott új pályázatnak köszönhetően végre belevághattak a munkába.

„Akkoriban a hét intézmény közül egyik sem tudta megkezdeni a munkát, mindannyiunknak újra kellett pályáznia. A közbeszerzések útvesztőiben akadtunk el. Később 2018-ban adtuk be újra a kérvényünket az uniós támogatás elnyerésére, ami sikeres lett”

– magyarázta el Veres Tibor, az ekecsi szociális otthon igazgatója. A lakók jelenleg a kastély melletti saját tulajdonú épületünkben, valamint két bérelt családi házban élnek a faluban, de már nagyon várják a költözést.

Már megkezdődött a házak hivatalos átadás-átvétele (A szerző felvétele)

60 férőhelyesre bővülnek

Az Ekecs-Apácaszakállasi szociális otthon fenntartója Nagyszombat megye már a beruházás megkezdése előtt saját költségükön megvásárolta a szükséges telkeket és a projektdokumentációt is elkészíttették. Összesen öt telken folyik az építkezés, aminek a forrásai részben uniós, részben állami költségvetési, részben pedig önköltségből tevődnek össze.

„Aktív részesei voltunk a projektnek, a telkek kiválasztásánál is, hogy mi, hogyan legyen. Néhány épületben már elindult a kollaudációs folyamat. Az öt építkezés, a kataszteri nyilvántartás alapján három községben valósul meg, három ház Ekecsen, egy ház Apácaszakállason és egy ház Nyárasdon, ami pályázati feltétel is volt, nem lehettek a házak mind egy helyen. Igyekeztünk őket a környéken tartani a dolgozók és a lakók miatt is. A telkeken 12-12 fős lakóotthonok lesznek, azaz összesen 60 férőhely lesz. Jelenleg 51 lakónk van, azaz 9 új fővel nő majd a létszámunk. Ugyanahhoz a lakóközösséghez ugyanaz a dolgozói kör jár majd”

– tette hozzá az igazgató. Az objektumok hivatalos átadása október 10-én lesz, a költözés pontos idejét még nem tudják, de szeretnék néhány hét leforgása alatt azt is levezényelni. Jelenlegi lakhelyük, a kastély illetve a mellette álló épület félig megyei, félig magántulajdonban van és miután a lakók elhagyták, ezek a viszonyok is rendeződhetnek.

Az épületek kül- és beltere teljesen akadálymentes (A szerző felvétele)

Állandó felügyelet

Az öt lakóház mellett a szociális otthon 2015 óta rendelkezik egy terápiás műhellyel és egy adminisztrációs központtal. A 60 lakóra a teljes személyzet 54-55 fő, de ez nem jelenti azt, hogy egy ember egy lakót látna el, hangsúlyozza az igazgató.

„Ezt mindig megkérdezik, de persze a napi ellátásban ez nem úgy néz ki, hogy minden alkalmazottra jut egy-egy lakó. Jelenleg összesen hat adminisztratív személy dolgozik az irodákban, a karbantartással hárman foglalkoznak, a takarítással, mosással, főzéssel is nem egy ember foglalkozik. A közvetlen ellátásban a 24 órás felügyeletet biztosító egészségügyi személyzet, a foglalkozásokat kínáló instruktorok végzik a munka nagy részét és ha csak az ő számukat nézem, akkor már nem olyan rózsás a helyzet. Napi szinten 7-8 ember az, maximum 10, aki közvetlenül a lakókkal van. Bízunk abban, hogy egy-két új munkahelyet is teremthetünk a létszámnövekedéssel és a több helyszínnel”

– mondta el Veres Tibor. A fejlesztéssel hét objektumra bővül az intézményhez tartozó ingatlanok száma.

Maximum 40 kilométer távolságban építkezhettek az eredeti lakóhelyüktől (A szerző felvétele)

Teljesültek a feltételek

A projekt egyik fontos feltétele volt a háztartási és ház körüli, bel- és kültéri munkák mellett, melyet a lakók végeznek el, hogy az új objektumoknak maximum 40 kilométeres körben kell lenniük az eredeti lakhelytől. Faluközpontban és a községek szélein, nyugodtabb környezetben is vásároltak telkeket, mert a lakosoknak is különféle igényeik vannak. A lakók körülbelül ötöde ágyhoz kötött, ketten kerekesszékesek és vannak részlegesen mozgáskorlátozottak, akik rövid távon könnyebben mozognak. Minden épületben vegyesen helyezik majd el a lakókat, nem szeparálják el őket egymástól az egészségei állapotuk szerint. Egy házban lesznek ágyban fekvők és aktív lakók is. Az ágyhoz kötöttek szállítása minden épületben megoldott, plafonra szerelt betegszállító síneket szereltek fel, hogy ha szükséges, az ápolók könnyebben mozgathassák őket. Az összes épület és benne minden egyes helyiség akadálymentes és a berendezést úgy alakítják ki, hogy kerekesszékkel is könnyen megközelíthető legyen.

„A lakók keverve lesznek a házakban, ami több szempontból előnyös. A társadalom is úgy egészséges, ha minden réteg képviselteti magát és mi is egy ilyen kis közösség vagyunk. Vagyis egy házban lesznek mozgásukban nagy mértékben korlátozottak és teljesen mozgásképesek is. Sem a lakók, sem a dolgozók szempontjából nem jó a szeparálás, minden házba kell egy kis mozgás, egy kis élet. Hogy legyen, aki elmegy, legyen, aki hazajön, akiért aggódunk. Ez mind hozzátartozik az élethez, mindent meg kell tapasztalni. Persze a már meglévő munkahelyeik és a kapcsolatrendszerük, a baráti körük is befolyásolta az elhelyezésüket”

– tette hozzá az igazgató. A kis közösségek, a családias hangulatú ellátás előnye, hogy nincs agresszió, jelenti ki Veres Tibor. A nagyobb intézményekben gyakrabban fordulnak elő dühkitörések. Tapasztalatai szerint azonban a kisebb csoportokban, már akár 30 ember esetén is ezek gyakorlatilag megszűnnek.


 

A betegszállító sínek nagymértékben megkönnyítik a lakók mozgatását (A szerző felvétele)

Segítségnyújtás és szupervízió

Az építkezéssel párhuzamosan Csémi Andrea és László Tamás segítségével egy másik projekt is fut az otthonban, ami idén decemberben fejeződik be. Ez a kétéves program egy olyan szakmai támogatást takar, ahol szakemberek foglalkoznak a dolgozókkal és a lakókkal egyaránt. Három partner vesz részt a projektben, a pozsonyi műszaki egyetem építészeti karának docense, aki a megfelelő környezet kialakításával kapcsolatban látja el tanácsokkal az építtetőket, a másik partner, aki a szociális ellátásért felelős, a dolgozók és lakók igényeivel, felkészítésével foglalkozik. A harmadik partner pedig az aktivitásokért felel, melynek keretében munkahelyeket, foglalkozásokat keresnek a lakóknak.

Az építkezés és a környezetváltozást megkönnyítő segítségnyújtás két különálló projekt. Lakóink egy idő után rákérdeztek, hogy ők is mehetnének-e például szupervízorhoz, aki addig csupán a dolgozókkal foglalkozott. A mi intézményünk volt az első, ahol felmerült ez az igény és természetesen lehetőség is adott volt. A szupervízorunk azóta a lakókkal is sokat beszélget, akiknek nagy segítségére van és erre az eredményre azóta is büszkék vagyunk”

– mondta el László Tamás, az integrációs projektért felelős adminisztrációs munkatárs. Hozzátette, hogy Csémi Andrea projektvezető azokkal a lakókkal és dolgozókkal, akiknek konkrét igényük, kérdéseik voltak, körbejárták az új házakat. Többen ki is nyilatkoztatták, hogy hol szeretnének lakni. Volt olyan, akinek fontos volt a nyüzsgés vagy a templom közelsége, de olyan is, aki inkább a nyugalmat, a csendesebb környezetet kedveli, ezért inkább az egyik faluszéli ingatlant választotta. Ez is a projekt egyik lényegi része, hogy biztosítani tudják ezt a fajta változást lakóik életminőségében.

A hivatalos átadó ünnepség 2023. október 10-én, kedden lesz. A költözés pontos dátumát viszont még nem tudják (A szerző felvétele)
Galéria
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?