Önállóan sikeresebbek

Kismácséd. „Többször voltak már olyan kormányintézkedések, hogy a kisközségeket a városhoz vagy a nagyközséghez csatolták, azzal az indokkal, hogy egyedül képtelenek lennének gazdálkodni. Egyáltalán nem értek egyet ezzel.

Kismácséd. „Többször voltak már olyan kormányintézkedések, hogy a kisközségeket a városhoz vagy a nagyközséghez csatolták, azzal az indokkal, hogy egyedül képtelenek lennének gazdálkodni. Egyáltalán nem értek egyet ezzel. Éppen ellenkezőleg, amióta önállósultunk, sokkal többet tudunk tenni a községünkért” – állítja Hontvári Ferenc, Kismácséd polgármestere. A mindössze 582 lelket számláló falu, a Galántai járás egyik legkisebb települése 2002. január 1-jén önállósult, előtte a szomszédos Diószeg városrésze volt.

A kiadási és a bevételi oldalon egyaránt 18 512 000 korona szerepel a község 2008. évi költségvetésében. Ebben benne vannak olyan beruházási tételek is, amelyek Európai Uniós alapoktól szerzett támogatással még a tavalyi évben épültek – a szabadtéri színpad, az ivókút és a körülette lévő kis park, az óvodaudvar, buszmegálló –, de idén kerülnek kifizetésre. A felsoroltak mintegy 10 millió koronás beruházást jelentettek. Ezzel összehasonlítva egy kimutatás szerint amíg Kismácséd Diószeg része volt, 1986 és 2001 között, vagyis mintegy 16 év alatt a város költségvetéséből nem egész 4 milliót fordítottak beruházásra a városrészben. Az önállósulás után az európai uniós Sapard programból olyan tervekre is sikerült pénzt szerezni, amelyekre a város eleve nem pályázhatott volna. A fentebb említett „A faluközpont rekonstrukciója” címmel benyújtott projektben a szabadtéri színpad és a terek mellett eredetileg további járdák felújítása, két utca aszfaltozása és a Dudvágon átvezető híd kiszélesítése is szerepelt. Ezeket azonban kénytelenek voltak kivenni a projektből, mert az egész beruházás 35 millió korona lett volna, a pályázaton pedig „csak” 10 milliót sikerült szerezni.

Ami az idei beruházásokat illeti, nagyon szükséges az óvoda felújítása, ami tetemes kiadást jelentene a falunak. Ezért is igyekeztek olyan megoldást választani, hogy uniós támogatással bérlakásokat építenének az óvoda tetőterébe, így magának az óvodának a felújítására kb. 1,5 millió koronát kellene a falunak fordítania. Nagyon fontos lenne a Dudvágon lévő kis híd felújítása, ami legalább 4 millió koronába kerülne. Mivel az új pályázati szabályok szerint a kisközség egyedül nem pályázhat, 12 település összefogásával megalakult Dudvág Kistérség tagjaként próbálnak boldogulni.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?