Nyolcvan évvel ezelőtti emlékeket elevenítettek fel

Nyolcvan éve avatták fel a falu kultúrházát, ezt ünnepelték a hétvégén a településen. Kiállítással és ünnepi műsorral idézték fel a régmúlt időket.NagykérA szervezők azt szerették volna feleleveníteni, hogyan épült a kultúrház, és milyen lehetett az átadási ünnepély 1937 októberében.

Nyolcvan éve avatták fel a falu kultúrházát, ezt ünnepelték a hétvégén a településen. Kiállítással és ünnepi műsorral idézték fel a régmúlt időket.

Nagykér

A szervezők azt szerették volna feleleveníteni, hogyan épült a kultúrház, és milyen lehetett az átadási ünnepély 1937 októberében. „Rábukkantunk a nyolcvan évvel ezelőtti meghívóra, amely a kultúrház avatására invitálta a falu népét. Gyönyörű nyelvezettel írták, és arról tanúskodik, milyen igényesek voltak az elődeink” – mondta Kanyicska Ilona szervező.

A levéltári kutatások során megtalált adatok alapján a község meglepően gazdag kulturális életet élt a harmincas években, melynek mozgatórugója elhivatott pedagógusok egy csoportja volt. Mivel a színjátszó- és kórusmozgalmak számára az iskola termei egy idő után szűknek bizonyultak, a község úgy döntött, a falu központjában, a Nyitra folyó partján építi fel a kultúrházat. Az épületet Dombay Ede nyitrai építész tervezte, és a Szlovenszkói Magyar Kultúr Egyesület nagykéri csoportja építette. „Összefogtak a módosabb családok, megbeszélték, ki mivel tud hozzájárulni az építkezéshez. Volt, aki a faanyagot hozta, más a munkában segített. A dokumentumok szerint mindössze kilenc hónap alatt épült fel a kultúrház” – mondta Kanyicska Ilona.

Az épületet 1937. október 24-én avatták fel, felléptek a környék énekkarai, a nagykéri férfikar és az elemi iskola gyermekkara, este pedig a nagykéri műkedvelők egy csoportja színielőadással várta a közönséget. Most a szervezők ennek a nyolcvan évvel ezelőtti ünnepélynek a jegyében állították össze az ünnepi műsort, amellyel elsősorban a karéneklés hagyományát szerették volna feleleveníteni. A faluban jelenleg nem működik énekkar, ezért a szervezők úgy döntöttek, erre az alkalomra megszervezik, és az egykori karvezetőt, Simek Viktor karnagyot kérték fel a dalok betanítására. Simek Viktort, a zsérei Zoboralja Női Kar vezetőjét kedves emlékek fűzik a községhez, mivel a hatvanas években itt kezdte pedagógusi pályafutását, ő vezette a falu vegyes karát és gyermekkarát. A karnagy bízik benne, hogy az alkalmi énekkar együtt marad. „Meglátjuk, hogyan alakul, de látok bennük fantáziát” – mondta Simek Viktor. Az ünnepi műsor programjában olyan énekkari mű is felcsendült, amelyet a nyolcvan évvel ezelőtti ünnepélyen is elénekeltek a kultúrház falai között, a látogatók pedig megtekinthették azt a fotókiállítást, amely az elmúlt nyolcvan év kulturális életét elevenítette fel. (Havran Kati)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?