Nyitra megye városai több pénzt kapnak a tömegközlekedésükre

Nyitra megyében az eddigi gyakorlathoz képest más szempontok alapján fogják meghatározni, hogy egyes városok idén mennyi pénz kapjanak tömegközlekedésükre. Erről múlt heti ülésén határozott a megyei közgyűlés, elfogadva Farkas Iván MKP-s képviselőnek, a pénzügyi szakbizottság elnökének módosító javaslatát.

Nyitra megyében az eddigi gyakorlathoz képest más szempontok alapján fogják meghatározni, hogy egyes városok idén mennyi pénz kapjanak tömegközlekedésükre. Erről múlt heti ülésén határozott a megyei közgyűlés, elfogadva Farkas Iván MKP-s képviselőnek, a pénzügyi szakbizottság elnökének módosító javaslatát.

Nyitra megye idén 38,7 millió koronát kapott az államtól a megye területén található városok helyi tömegközlekedésének fenntartására. A városi tömegközlekedést két autóbusz-közlekedési vállalat működteti, az érsekújvári és a nyitrai SAD, és a meghatározott pénzösszegből tíz város részesül.

Idén már a megye dönt

A tavalyi pénzelosztási móddal ellentétben idén már a megyei önkormányzat saját hatáskörben dönti el, hogy ezt az összeget milyen szempontok alapján osztja el. Az eredeti javaslat szerint a 38,7 millió koronából Nyitra városa 28 milliót használhatott volna fel, míg Komárom 1,5 milliót, Léva 1,8 milliót, Érsekújvár 2,5 milliót, Ipolyság 350 ezret, Vágsellye 400 ezret, Párkány pedig l,2 milliót kapott volna. Fontos megjegyezni, hogy az eredeti terv alapján Nagysuránynak 0,5, Nagytapolcsánynak 1,4, Aranyosmarótnak pedig egymillió korona járt volna.

„Ezen a pénzelosztási módon változtatni kellett, mert míg a megyeszékhely a többi városhoz képest közel tíz éven keresztül hasonlóan kiemelt dotációkat kapott az adott évek kereteiből, tehát közlekedési hálózata nőtt, bővült, addig a többi városban szinte teljesen leépült a helyi tömegközlekedés, fejlesztésre pedig szinte semmi sem jutott” – fejtetti ki lapunknak Farkas Iván. A képviselő azt javasolta, hogy fogadják el a 38,7 millió koronás keretösszeget, de azon belül tegyék igazságosabbá az elosztást, tehát ne csak a műszaki paraméterek, a lefutott kilométerszám stb. alapján osszák el az összeget, hanem az arányok megállapításakor az emberi tényezőt is vegyék figyelembe, tehát például az egyes városok lakosságának létszámát is. „Mennyivel különb egy nyitrai polgár mondjuk egy párkányinál?” – tette fel a kérdést a megyei képviselő.

A lakosság száma is meghatározó

Az elosztási kulcsban tehát immár a lakosság létszáma is azonos értékű tényezőként szerepel, és nem csupán azt veszik majd figyelembe, amit a közlekedési vállalatok a döntéshozáshoz szükséges alapanyagként eddig leadtak. Furcsa, hogy míg például Nyitrának körülbelül két és félszer annyi lakosa van, mint Komáromnak, a megyeszékhelynek 28 milliót javasoltak volna, Komáromnak pedig csak 1,5 milliót. Az MKP által is támogatott, Farkas Iván által benyújtott módosítást a képviselő-testület elfogadta. „Javaslatommal azt is el szeretnénk érni, hogy a megye többi városában a helyi tömegközlekedés színvonalán is lehessen emelni egy kicsit, és főleg a járatok hálózata sűrűbbé válhasson – nyilatkozta az Új Szónak a nyitrai megyei közgyűlés pénzügyi szakbizottságának elnöke. Az általa vezetett testület a megyei közlekedési bizottsággal és az érintett szolgáltatók, tehát a két SAD képviselőivel hamarosan együttes ülésen határozná el, hogy az egyes városok tömegközlekedése idén mekkora támogatásban részesül. A tanácskozás után valószínűleg már az új elosztási kulcs alapján meghatározott összegek is ismertek lesznek.

Az, hogy a megyeszékhelyen kívüli városok több pénzt kapnának, mint eddig, nem nemzetiségi vagy regionális kérdés, hanem elvi, hiszen az eredeti elképzelés szerint Nagytapolcsánynak, Nagysuránynak és Aranyosmarótnak is kevesebb jutott volna. „Nyitra ugyan hivatkozhat arra, hogy a többi megyeszékhellyel, például Besztercebányával, Eperjessel vagy Zsolnával összehasonlítva aránytalanul keveset kap, ám a trolibuszok üzemeltetése és azok fejlesztése lényegesen drágább. Egy új trolibusz ára egy új városi autóbuszénak ötszöröse, nem beszélve a trolibuszhálózat kiépítésének költségeiről, de Nyitrán még nincs ilyen jármű – hangsúlyozza Farkas Iván. – Ilyenformán, a lakosságszámot is figyelembe véve, Nyitrának a megye többi városához kell magát mérnie.”

Kevés a pénz a helyközi járatokra

A helyközi járatok üzemeltetésére biztosított állami támogatás szűkös. „A kereten belüli elosztást azonban többé-kevésbé igazságosnak láttuk. Az állam által a megyének e célra juttatott pénz rendkívül kevés, most csak egyetlen megoldás kínálkozik a járatok számának növelésére: a viteldíj emelése. Tudjuk, az már most rendkívül magas, tehát ez a megoldás szociálisan kivitelezhetetlen” – véli Farkas. A helyközi járatokra idén az állami költségvetésből a nyitrai SAD a megye közvetítésével 43,3 millió koronát kap, az érsekújvári pedig 60,2 milliót, de még ez sem elég, mert az állam nem téríti meg teljes mértékben azokat a kiadásokat, amelyek az alapvető utaztatás, a diák- és nyugdíjasbérletek rendszerének biztosításával járnak. A járatok ritkításának oka is ez, miközben a megyének nincsenek alanyi jogú bevételi a helyközi közlekedés támogatására.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?