Nőtt a kanyarós megbetegedések száma a Tőketerebesi járásban

kanyaró
Pozsony/Tőketerbes |

Az utóbbi napokban nőtt a kanyarós megbetegedések száma a Tőketerebesi járásban (okres Trebišov). Daša Račková, a Közegészségügyi Hivatal (ÚVZ) szóvivője hétfőn a TASR hírügynökségnek elmondta: december 26. és 28. között 12 új esetet vettek nyilvántartásba.

Szeptember óta, amikor a kanyaró terjedni kezdett a Tőketerebesi járásban, december 28-ig összesen 105 személy kapta el a betegséget. A legnagyobb arányban a 15 hónapnál fiatalabb gyerekek betegedtek meg, akik a koruk miatt még nem kaphattak oltást.

Račková elmondása szerint a betegség gócpontjai Tőketerebes (Trebišov) és Gálszécs (Sečovce) városa, továbbá Parnó (Parchovany), Gercsely  (Hrčeľ), Nagytoronya  (Veľká Tŕňa), Kereplye (Kravany), Szécskeresztúr (Zemplínska Teplica), Bacskó (Bačkov) és Zemplénújfalu – Upor (Zemplínska Nová Ves – Úpor) községek.

 Račková hozzátette: a tőketerebesi Közegészségügyi Hivatal folyamatosan nyomon követi a kanyaróval összefüggésben a járványügyi helyzet alakulását. A hivatal több járványellenes intézkedést rendelt el a kanyaró továbbterjedésének megakadályozása érdekében, például az orvosi felügyeletet és a rendkívüli oltásokat.

Az ÚVZ szakemberei azt ajánlják, hogy akinél jelentkeznek a kanyaró tünetei – láz, kötőhártya-gyulladás, kiütések -, és nincsen vagy csak részlegesen van beoltva a betegség ellen, telefonon konzultáljon az ügyeletes orvossal, mielőtt felkeresné a sürgősségi ügyeletet. 

Év elejétől december 28-ig összesen 113 kanyarós vagy kanyarógyanús megbetegedést vettek nyilvántartásba a Tőketerebesi járásban, ebből csak egy esetben nem nyert bizonyítást, hogy ténylegesen kanyaróról van szó.

A Nagymihályi és a Szobránci járásban (okres Michalovce, Sobrance) már véget ért a több mint négy hónapig tartó kanyarójárvány. Ezekben a járásokban az utolsó ilyen megbetegedést szeptember 20-án vették nyilvántartásba. A kanyaró május elején kezdett el terjedni Deregnyő (Drahňov) községből, összesen 447 esetben diagnosztizálták a betegséget. A járványt három, Nagy-Britanniából behozott eset indította el.

A kanyaró a legfertőzőbb betegségek közé tartozik, amely a levegőben terjed, leginkább a be nem oltott vagy a részlegesen beoltott lakosok körében. A betegség lefolyása két szakaszban történik. Az első szakasz három-négy napig tart, láz, nátha, köhögés, illetve kötőhártya-gyulladás jellemzi. A második szakaszban ismét felszökken a páciens láza, továbbá kiütések jelennek meg a füle mögött és a tarkóján. Ezek később átterjednek az arcára, a törzsére és a végtagjaira. A leghatékonyabb megelőzési mód a kötelező oltás.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?