Népi egyetem az árvízmegelőzésért

Kassa. Január végén kezdődött A víz népi egyeteme (Ľudová univerzita vody) elnevezésű projekt, mellyel az árvízvédelemre és az árvizek megelőzésére irányulva akar hathatós segítséget nyújtani a községeknek a Ľudia a voda nonprofit szervezet és a Szlovákiai Falvak és Városok Társulása (ZMOS).

Kassa. Január végén kezdődött A víz népi egyeteme (Ľudová univerzita vody) elnevezésű projekt, mellyel az árvízvédelemre és az árvizek megelőzésére irányulva akar hathatós segítséget nyújtani a községeknek a Ľudia a voda nonprofit szervezet és a Szlovákiai Falvak és Városok Társulása (ZMOS).

A projekt októberben ér véget, 26 község bevonását tervezik a szervezők, a Hernád, a Tapoly, a Tarca, a Bódva, a Poprád és a Kiszuca mentén. Az érdeklődés hiányától nem kell tartani, hiszen a kezdeményezés is a községektől jött, melyek szeretnék árvízzel kapcsolatos problémáikat megoldani, ám pénzhiány miatt nem tehetik. Ez a népi egyetem azonban nemcsak féléves oktatást nyújt a kiválasztott községek munkacsoportjainak, hanem végeredményként egy-egy kész tervezettel kell majd rendelkezniük, mely helyi szinten megoldja a gondokat. Ezzel a továbbiakban a község pályázhat majd, és megfelelő forrásokból pénzt szerezhet a megvalósításra. A bevezető konferenciára, melyet Eperjesen tartottak, negyven településnél is több jelentkezett, ezek közül fogják majd bizonyos kritériumok alapján kiválasztani azt a 26 községet, melynek a vízgazdálkodás és a pályázatírás területén egyaránt segít A víz népi egyeteme.

A kiválasztott községekben 5-10 fős akciócsoportok alakulnak majd ki, az embereket teleworking segítségével képzik ki. „A projekt célja, hogy bevonják a helyi erőket a munkába, megtanítsák a lokális árvízmegelőző megoldások megtervezésére és alkalmazására” – közölte a Ľudia a voda képviselője, Michal Kravčík. A csoportokat szeretnék főként családi alapon működtetni, az elképzelések szerint például az egy családba tartozó, egyetemet végzett állástalan fiatalok és az ötvenen felüli munkanélküliek bevonásával. A képzés után kitüntető címek is járnak az abszolvenseknek, „vízi nagykövet” vagy „vízimester” válhat belőlük. Az előbbi a megtanultakat terjeszti tovább és szakmai tanácsadást is nyújt másoknak, az utóbbi gyakorlatban valósítja meg az árvíz-megelőzési terveket. A szervezők remélik, a projekt nem áll meg a választott 26 községnél, hanem a későbbiekben jóval szélesebb célcsoportja lesz.

A víz népi egyeteme projekt megvalósítása 14,4 millió koronába került, az összes költséget uniós alapokból fedezik.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?