Árvízi figyelmeztető rendszer létrehozása, hulladékgyűjtők kihelyezése a Bodrog és a Latorca folyószakaszai mentén, valamint folyótisztító csónakok beszerzése lesznek annak a magyar–szlovák projektnek az eredményei, amelyben a Nagymihályi járásban található Bés (Beša) község is részt vesz.
Csökkenteni kell a Bodrog műanyag-szennyezettségét, a folyó percenként több mint 500 műanyag palackot szállít
Kiss Gábor, a Central European Development Solutions képviselője elmondta, a GoBodrog kezdeményezés, a Bodrog árterületének árvízvédelmi minőségének javítására összpontosít.
„A ‘műanyagárvizek’ rendszeressé váltak a Bodrogon, a folyó percenként több mint 500 műanyag palackot szállít. Hosszú távon ez környezeti szempontból ugyanolyan káros, mint az olajfoltok a tengerekben, mivel a műanyag felborítja a környezeti egyensúlyt, és visszafordíthatatlan hatással van az ökoszisztémára"
– mondta Kiss.
„A Plastový pohár (Műanyag pohár) egyesület és a Magyarország Vízgazdálkodási Főigazgatósága közötti évtizedes együttműködésnek köszönhetően a Tisza vízgyűjtő területéről több mint 300 tonna folyami hulladékot távolítottak el, és sikeresen működik a kiskörei Folyómentő Központ. Ennek a modellnek az alapján két Folyómentő Központ létesül: az egyik a Bodrog árterületén Olaszliszkén, a másik a Latorca árterületén Bésen. Emellett Szegin önkéntes bázis nyílik, amely intervenciós központként és pihenőhelyként szolgál majd, ahol biztosítják a folyótisztítás eszközeit és felszereléseit”
– fejtette ki Kiss.
A Bodrogon és a Latorcán árvízi figyelmeztető rendszert alakítanak ki három megfigyelő állomásból.
„A kamerarendszerhez integrált szoftver folyamatosan elemzi a hulladék mennyiségét, és figyelmeztetést küld, amikor helyszíni beavatkozás szükséges. A folyótisztítás hatékonyságának növelése érdekében hulladékgyűjtőket helyeznek el a Bodrog és a Latorca szakaszain, amelyek folyamatosan gyűjtik a beérkező hulladékot. A gyűjtők ürítésére és mozgatására, valamint egyéb tevékenységek megszervezésére folyótisztító csónakokat, rakodó- és szállítógépeket, járműveket és védőeszközöket szereznek be”
– részletezte Kiss.
A projekt keretében több figyelemfelkeltő programot szerveznek, különös tekintettel a fiatalokra. Két nagy folyótisztító akcióra kerül sor, amelyek több száz résztvevő bevonásával zajlanak majd: az egyik Szlovákia felső folyószakaszán, a másik Magyarországon.
A „Nemzetközi intézkedések a Bodrog folyó műanyag-szennyezésének megelőzésére és kockázatainak csökkentésére” elnevezésű projekt az Interreg VI-A Magyarország–Szlovákia program keretében valósul meg. A projekt 2024 júniusában indult, és a megvalósítás időtartama 30 hónap. A projekt teljes költségvetése meghaladja a 817 000 eurót, amelyből több mint 653 000 eurót az Európai Regionális Fejlesztési Alap biztosít.
(TASR)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.