Besztercebánya. Néhány szlovák párt igyekezete ellenére sem változtatta meg Besztercebánya megye közgyűlése a választókörzetek határát a kerület déli, magyarlakta régiójában.
A főleg ellenzéki képviselők által szorgalmazott körzethatár-módosítási javaslat egyértelműen a magyarok ellen irányult.
Nem változtak meg a választókörzetek határai
A főleg ellenzéki képviselők által szorgalmazott körzethatár-módosítási javaslat egyértelműen a magyarok ellen irányult. Az ellenzékiek elképzelése szerint például a Nagykürtösi járást a Korponaival, a Losoncit a Poltárival, a Rimaszombatit pedig a Nagyrőceivel vonták volna össze, miáltal megnehezítették volna a magyar képviselőjelöltek mandátumhoz jutását. A háttérben magyarellenesség áll; a megyei képviselők közül nem mindegyiknek tetszik az, hogy a megyei költségvetésből a déli járások is arányosan kaptak támogatást az elmúlt négy és fél évben. Besztercebánya megyében 13 járás és 513 település van alig több mint 77 ezer magyar lakossal. A munkanélküliség éppen a kerület déli járásaiban, a Rimaszombatiban, a Nagyrőceiben és a Nagykürtösiben a legnagyobb. A megyének ezen a részén fejletlen az infrastruktúra, szinte minden szolgáltatás tekintetében az országos átlag alatti ellátottsággal rendelkezik a térség, tehát a megyei támogatás a nagy eltérések megszüntetését szolgálja.
A megyei képviselő-testület múlt heti ülésén végleg eldőlt, hogy a következő megbízatási időszakra vonatkozóan sem változik a képviselők száma, marad a 49 fő. A most megszületett két fontos döntés, tehát a választókörzetek eredeti határainak megőrzése és a képviselők létszámának meghatározása Hamerlik Richárd szerint nem születhetett volna meg, ha nem működne az MKP és a HZDS közötti, sokak által bírált együttműködési szerződés. „Semmiképpen nem lett volna jó a magyar járások számára a választói körzetek határainak megváltoztatása. A szándék egyértelmű volt, a veszélyt azonnal felismertük, az elmúlt években elért eredmények pedig önmagukért beszélnek. Az Ipoly-hidak tervezésére elkülönített nyolcmillió korona, a Középső–Ipoly mente ivóvízhálózatával kapcsolatos beruházás, amely ügyében a versenytárgyalások éppen folynak, továbbá az oktatásügyre, a szociális szférára és a kultúrára fordított megyei támogatás is bizonyítja, a megye déli járásai a sok hátrány ellenére is életképesek. A választókörzetek határainak megváltoztatása komoly következményekkel járt volna minden itt élő magyar számára. Az együttműködési szerződés szerint a problémás kérdéseket sikerült megoldani” – nyilatkozta Hamerlik Richárd.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.