SZÁZ ILDIKÓÉrsekújvár. Lakossági felmérést készítettek a járási székhelyen a városi hivatal szociális osztályának dolgozói. Arra voltak kíváncsiak, milyen szolgáltatásokkal kell bővíteni a városi intézmények hálózatát.
Nem mindenki engedheti meg magának a gondozói szolgáltatást
SZÁZ ILDIKÓ
Érsekújvár. Lakossági felmérést készítettek a járási székhelyen a városi hivatal szociális osztályának dolgozói. Arra voltak kíváncsiak, milyen szolgáltatásokkal kell bővíteni a városi intézmények hálózatát. A közvélemény-kutatás alapján dolgozzák ki a Szociális szolgáltatások fejlesztési tervét a 2014 és 2020 közötti időszakra.
A kérdőívet 565 lakos töltötte ki, a megkérdezettek 9 százaléka nem érsekújvári lakos, de az itteni munkahelye miatt a városi közösség tagjának érzi magát. „Nyitrához és Besztercebányához képest, ahol a lakosoknak csupán egy százaléka reagált a felmérésre, Érsekújvárban valamivel nagyobb volt az érdeklődés. Az egészségügyi középiskola diákjai elvitték a kérdőíveket a kórházba és a nyugdíjasotthonba, továbbá három bevásárlóközpontban kérdőíveket és ládákat helyeztünk el” – mondta Oláh Katalin, a városi hivatal szociális osztályának vezetője. A 61 évesnél idősebb lakosok 49 százaléka egyedül él – 17 százalékának nincs gyereke, 22 százalékuk nem a városban él, tehát az idős lakosok 39 százaléka nem számíthat segítségre a családjától. „Fizetett gondozóra nem mindenkinek futja a nyugdíjból, de még ilyen esetben is megoldható a probléma, a szolgáltatást nyújtó utólag, a hagyatékból is kérheti a gondozói díj kifizetését. Vannak idős emberek, akik egész napos ápolásra szorulnának, mégis csak napi néhány órára veszik igénybe a gondozóinkat. Jelenleg 29 szociális terepmunkásunk van” – egészítette ki az elmondottakat Oláh Katalin. A közvélemény-kutatásban résztvevőknek a megélhetési gondok, a pénzhiány és a munkanélküliség jelenti a legnagyobb problémát. A megkérdezettek 46 százaléka úgy véli, nem várhat segítséget a családtól és az ismerősöktől.
A kérdőívek kiértékelését, az eredmények összegzését az érdeklődők megtalálják a városi hivatal honlapján. Az ankétban rész tvevő lakosok 65 százaléka nem vesz igénybe semmilyen szociális szolgáltatást, 27 százalékuk azért nem, mert nem engedheti meg magának. A szociális terepmunkás nyújtotta szolgáltatásokat részesítené előnyben a fiatalabb korosztály, ha gondozásra szorulna. A 61 évnél idősebbek inkább a bentlakásos ellátást tartanák elfogadhatónak.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.