<p>Számtalan szóbeszéd kapott szárnyra az alkalmazottak és a páciensek körében, de a tulajdonosváltás óta nem tapasztalható konkrét változás sem a dunaszerdahelyi, sem a galántai kórházban. Egyelőre mindenki kivár, ki jobbra, ki rosszabbra számít.</p>
Nem küldik el a magánorvosokat a kórházból
Nagyszombat megye önkormányzata március végén döntött a két megyei kórház részvényeinek eladásáról, a megyeelnök a határozat után írhatta alá a szerződést a Penta vállalkozói csoporthoz tartozó Svet zdravia társasággal. A gazdasági verseny védelméről szóló törvény értelmében az eladást a Gazdasági Versenyhivatal is megvizsgálja. A hivatalhoz április 17-én került az ügy. „A törvény értelmében a kézbesítéstől számított 25 munkanapon belül adunk ki határozatot, de ha mélyebb elemzésre van szükség, arra 90 munkanapja van a hivatalnak” – tudtuk meg Andrea Wilhelmovától, a Gazdasági Versenyhivatal munkatársától. A döntés kiadásáig a Svet zdravia nem tett semmilyen lépéseket a kórházakban. „Társaságunk még nem üzemelteti a kórházakat, a hivatal döntésére várunk” – nyilatkozta lapunknak Tomáš Kráľ, a társaság szóvivője. Hozzátette, bíznak abban, hogy júliusban döntés születik.
Az elmúlt hetekben kezdett terjedni a hír a galántai Szent Lukács Kórházban, hogy július elsejétől a magánorvosoknak ki kell költözniük a kórház épületéből. Ezt Tomáš Kráľ határozottan cáfolta. Mint mondta, nem tervezik felbontani a bérleti szerződéseket a magánrendelők bérlőivel. „Éppen ellenkezőleg, azon vagyunk, hogy egy helyre központosítsuk az ellátást, beleértve a magánrendelőket is. Ez a páciensnek és a kórháznak is előnyös” – nyilatkozta a szóvivő. A társaság 12 kórházat működtet Szlovákiában.
Sokan beszélik, hogy a Penta érkezése után bezár a kórház konyhája is. Erre a kérdésre a Svet zdravia szóvivője már nem adott határozott választ. Mint mondta, a működésről még korai lenne nyilatkozni. „A kórház működése szempontjából a konyha egyáltalán nem fontos. A páciens szemszögéből nézve mindegy, hol főzik az ebédet. A kórháznak elsősorban megfelelő minőségű ellátást kell nyújtania. A két intézmény eladósodott. Több a kiadás, mint a bevétel, és ezen változtatni kell. Az intézménynek a biztosítóktól befolyt összeget kell növelnie, és nem átlagon felüli, luxusszolgáltatásokat nyújtani. Nem tervezzük az egészségügyi személyzet létszámának csökkentését, de a működési költségeket csökkenteni kell, anélkül, hogy ezt a páciens érezné” – mondta Tomáš Kráľ. A társaság képviselője hangsúlyozta, mindkét kórházat talpra akarják állítani, és magasabb színvonalú egészségügyi ellátást szeretnének nyújtani. A Svet zdravia az elkövetkező öt évben garantáltan 20,4 millió eurót tervez beruházni az intézményekbe.
A Gazdasági Versenyhivatal döntése után legalább egy hónapig tart, míg a működtető teljesen felméri a terepet. Kérdésünkre, hogy a Svet zdravia mivel kezdi a munkát, a szóvivő azt válaszolta, az eladósodottsággal, valamint az elhanyagolt épületekkel és egészségügyi berendezésekkel.
„Mindkét kórház azonnal igénybe veheti a hálózatunk adta lehetőségeket, szeretnénk rendezni a szolgáltatókkal, beszállítókkal való kapcsolatokat, a műszaki berendezéseket gyorsan felújítani, és stabilizálni az alkalmazottak helyzetét” – tudtuk meg Tomáš Kráľtól.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.