Nem építhetők szélerőművek

Esztergom. Az előzetes vizsgálatok azt mutatják, hogy nem épülhet szélerőmű az Ister–Granum Eurorégió magyarországi területén, ha marad a jelenlegi jogi szabályozás – tájékoztatta az Új Szót Szuhi Attila, az Esztergomi Környezetkultúra Egyesület munkatársa. Tájékoztatása szerint Komárom-Esztergom megye nyugati felén ugyanakkor adottak a feltételek a szélenergia hasznosításához.

A jogi környezet nem kedvez a környezetbarát szélerőműveknek. SITA/AP-felvétel „A Megújuló energia – megújuló határvidék című program keretében azt vizsgálták a budapesti Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) Környezet- és Tájföldrajzi Tanszékének szakemberei, hogy a térségnek mekkora a szélenergia-potenciálja, azaz milyen lehetőség van a szél – mint megújuló energiaforrás – hasznosítására. A jelenlegi jogi környezet vizsgálata még a szakembereket is megdöbbentette” – mondta Szuhi Atttila.

Munkácsy Béla, az ELTE adjunktusa közölte, „az előzetes vizsgálatok azt mutatják, hogy az eurorégióban gyakorlatilag nem lehet szélerőművet építeni a hatályos jogszabályok szerint”. Ennek oka, hogy a jogszabályok egyes területeken nem engedélyezik ilyen létesítmények építését (például a természeti oltalom alatt álló területeken), más létesítmények esetén pedig védőtávolságot szabnak meg (utak, vasút, villamos vezeték, lakott terület stb.). Az ELTE szakemberei mindezeket a létesítményeket és a védőtávolságokat digitális térképre vitték, így kirajzolódott, hogy a megyében hol létesíthető szélerőmű (lásd a mellékelt térképet). A szélerőművek alkalmazására a kutatás szerint elsősorban Bábolna, Nagyigmánd, Komárom és Kisbér környékén van lehetőség.

Ledzényi András, az Esztergomi Környezetkultúra Egyesület projektmenedzsere elmondta, a kutatások már most fontos eredményeket hoztak, és jól látszik, hogy szükséges a jogszabályi környezet módosítása. „Az az abszurd helyzet áll fenn, hogy hatalmas ipari létesítmények igen, míg szélerőművek sok helyütt nem engedélyezhetők” – hangsúlyozta.

A kutatást a szakemberek folytatják. Azt vizsgálják, a megyében a jelenlegi műszaki feltételek mellett mekkora a kiépíthető kapacitás. Úgy vélik, a mostoha természeti adottságok és a jogi környezet ellenére is komolyak a szélenergiában rejlő lehetőségek.

Az Esztergomi Környezetkultúra Egyesület Megújuló energia – megújuló határvidék című programja az Európai Unió 39 millió forintos (tehát körülbelül 5,2–5,4 millió koronás) támogatásával valósul meg. A program részeként feltérképezik a megye és az eurorégió megújuló energiaforrásainak potenciálját. Összegyűjtik továbbá a legjobban alkalmazható példákat, felépül egy ökoház és az ökopark Esztergomban, valamint széleskörű szemléletformálási kampány indul az ELTE és a Szlovák Környezetvédelmi Ügynökség közreműködésével. (kor)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?