<p>Érsekújvár. Nem a katonasírokról szóló törvénnyel összhangban járt el Érsekújvár önkormányzata, amikor a belügyminisztérium engedélye nélkül kezdte meg az első világháborús hősi halottak és a cseh legionáriusok sírhelyeinek felújítását a városi temetőben – szögezi le keddi állásfoglalásában a belügyminisztérium.</p>
Nem először volt botrány a cseh legionáriusok miatt
SZÁZ ILDIKÓ
Ágh Péter, a városi hivatal vezetője szerdán azt mondta, nem sértettek törvényt, mert a város köteles gondoskodni a területén található katonasírokról.
Csehország diplomáciai tiltakozó jegyzéket küldött Szlovákiának amiatt, hogy lebontottak és felszámoltak egy katonasírt. „A temetőben több katonasír is van, minden sírhely gondozásához öt euróval járul hozzá az állam. A szóban forgó négy katonasír létezéséről egy, a belügyminisztériumtól 2013. február 27-én kapott levélből szereztünk tudomást. Ezeknek a sírhelyeknek a gondozására korábban nem is kaptunk támogatást” – tájékoztatott Ágh. Jövő csütörtökön Érsekújvárban találkozik a város vezetése a Nyitrai Körzeti Hivatal és a belügyminisztérium munkatársaival, hogy egyeztessék álláspontjukat.
A városi temetőben tegnap nem dolgoztak a munkások a sírfelújításon. Értesüléseink szerint azért, mert a lebetonozott talapzatra kerülő kőburkolat még nem érkezett meg. Az érsekújvári katonasírról, annak állítólagos eldózerolásáról szóló híreket az Aktuálně.cz újságírója röppentette fel. Egy történelmi konferencián volt szó a legionáriusok érsekújvári sírjának felszámolásáról. František Daniel, az érsekújvári Háromhidak Polgári Társulás elnöke május 23-án részt vett a konferencián, ahol szó volt a cseh légiósok sírjairól is. A Štefánik Alapítvány egyik tagja mutatott be felvételeket a sírhelyről, és hozzátette, Érsekújvár polgármestere ellen feljelentést tettek a sírhelyek meggyalázása miatt. Danielnél olyan felvételek is voltak, amelyeken az látható, hogy a sírok alapját újrabetonozzák. „Tizenkét ország első világháborúban elesett, csaknem kétszáz katonája van eltemetve a négy sírban, köztük mintegy 40–50 cseh legionárius. Akadtak olyanok, akik az internetes közösségi oldalakon régi, 1936-ban készült felvételekkel próbálták bizonyítani, hogy ott egykor szobor állt. Azt a szobrot azonban még 1938-ban eltávolították” – egészítette ki az elmondottakat Ágh. Érsekújvárban nem ez az első, cseh legionáriusok kapcsán kipattant botrány. A városi képviselők a lakosok tiltakozása miatt 2006-ban nem hagyták jóvá új szobor állítását, csak egy emléktábla elhelyezését szavazták meg.
Az emléktábla sosem készült el, mert a szobrász a határidő lejártakor egy repedt, félig kész művet mutatott be. 2009-ben a Szlovák Megújhodási Mozgalom fiataljainak ajándékát, a csehszlovák legionáriusok emléktábláját a Matica slovenská érsekújvári székházának falán helyezték el.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.