VRABEC MÁRIAAranyosmarót. A helyi kórházban dolgozó hatvankét nővér közül egy sem írta alá azt a szerződéskiegészítést, melynek értelmében 100 euróval csökkentenék a fizetésüket.
Nem egyeznek bele a fizetéscsökkentésbe az aranyosmaróti kórházban dolgozó nővérek

VRABEC MÁRIA
Aranyosmarót. A helyi kórházban dolgozó hatvankét nővér közül egy sem írta alá azt a szerződéskiegészítést, melynek értelmében 100 euróval csökkentenék a fizetésüket. Martin Cimrák igazgató még tárgyalni akar velük, de azt sem zárja ki, hogy valamennyit elbocsátja, és új nővéreket vesz fel, mert szerinte „most elég jelentkező van a munkapiacon”.
Az ország egyetlen önkormányzati tulajdonban lévő kórháza komoly adósságokkal küzd, havonta 20 ezer eurót kellene megtakarítania, hogy elkerülje a teljes csődöt. A novemberben kinevezett igazgató, Martin Cimrák ezt úgy akarja elérni, hogy a nővérek fizetését 100 euróval csökkenti és tizenöt alkalmazottat elbocsát. „A nővérek átlagosan 920 eurót keresnek nálunk, nem hiszem, hogy 100 euró megvonása olyan radikális csökkentés, amely tiltakozásra, vagy tömeges felmondásra adna okot” – véli az igazgató, aki a saját 2000 eurós fizetését is csökkentette 500 euróval. Hangsúlyozta azt is, hogy a spórolás nem csak a nővéreket érinti, a hónap végéig tizenöt nem egészségügyi alkalmazott kapja meg a felmondását.
A nővérek leginkább azt tartják igazságtalannak, hogy a fizetéscsökkentés csak őket érinti, az orvosokat nem, de Cimrák szerint ott nincs mód a megvonásra, mert az orvosok bérét törvény garantálja. „A kettőnek semmi köze egymáshoz, mert az orvosok béremeléséhez szükséges havi négyezer eurót a biztosítók teljes mértékben fedezik” – magyarázza Cimrák, aki a hónap végéig szeretne rendet teremteni a kórház gazdálkodásában. Addig még találkozik a nővérekkel és a városi képviselő-testület előtt is számot ad a terveiről. A végső döntéshez mindenképp szüksége lesz a fenntartó beleegyezésére, de sok lehetőség nincs, mert a kórház fuldoklik az adósságokban. Az egészségbiztosítók évek óta nem fizetnek neki annyit, amennyire a jelenlegi állapot fenntartásához szüksége volna, ezért az egyre növekvő hiányt mindig a város pótolja. Többször is szóba került az intézmény eladása, de az önkormányzat presztízskérdésnek tekinti a fenntartását, ezért igazgatóváltásokkal próbálja keresni a megoldást. Az utóbbi öt évben négy igazgatója volt az intézménynek, az előző, Michal Grujbár, akit a polgármester krízismenedzserként protezsált be, 600 ezer eurót költött el úgy, hogy nem tudta igazolni, mire. Több tízezer eurót ismeretlen számlákra utalt, ezek tulajdonosait még most is a rendőrség keresi.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.