GULYÁS ZSUZSANNAPárkány. Szeptember végéig látható a Párkányi Városi Múzeumban a Magyar Királyi Tengerészeti Akadémia történetét bemutató kiállítás.
Nautica – a Magyar Királyi Tengerészeti Akadémia története
GULYÁS ZSUZSANNA
Párkány. Szeptember végéig látható a Párkányi Városi Múzeumban a Magyar Királyi Tengerészeti Akadémia történetét bemutató kiállítás. A kiállítás tablók, hajómodellek, tárgyi emlékek és fotók révén mutatja be az intézményt és egykori diákjait, akik közül sokan világszerte ismertté váltak.
A párkányi megnyitón a kiállítás megálmodója, Horváth József hajóskapitány vezette végig a látogatókat. Horváth József Párkányban született, de fiatal korától Magyarországon él. A gazdag kép-, dokumentum- és tárgyi anyaggal illusztrált kiállítás az ő – hasonló címmel írt – könyvének tematikáját követi, mely érdekfeszítően és izgalmasan mutatja be a Nautica történetét. A könyvhöz hasonlóan a kiállítás is szemléletesen mutatja be a hajdani nagyhírű intézmény alapításának körülményeit és működését, tanítási módszereit, eszközeit és megszűnésének részleteit. Bemutatja a Magyar Királyi Tengerészeti Akadémia világszerte ismertté vált tanítványait – Magyar László Afrika-kutatót és Ráth Gusztávot, a Titanic túlélőit mentő Carpathia gőzös magyar tisztjét is.
Az egyedi kiállítás megszervezését számos szervezet és magánszemély támogatta. Képanyagát Horváth József gyűjtötte, és ő írta a tablók szövegét is, amelyek tervezését és grafikai kivitelezését Balogh Tamás, a TIT Hajózástörténeti, Modellező és Hagyományőrző Egyesület elnöke végezte. A kiállított tárgyak egy része a Zebegényi Hajózási Múzeumból, valamint a Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeumból származik. Az anyag eddig csak magyarországi múzeumokban és kiállítóhelyeken volt látható. A szlovákiai közönség első alkalommal Párkányban láthatja a Magyar Királyi Tengerészeti Akadémiáról szóló kiállítást, amelynek különlegessége a szlovákiai megnyitóra készült tabló, mely az akadémia felvidéki származású diákjait mutatja be.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.