Pénteken polgármesterekből és önkormányzati képviselőkből álló, tizenegy tagú bosznia–hercegovinai küldöttség érkezett a Kassa környéki községbe, hogy a többnemzetiségű lakosság együttélését tanulmányozza.
Nálunk tanulmányozzák az együttélést
Pénteken polgármesterekből és önkormányzati képviselőkből álló, tizenegy tagú bosznia–hercegovinai küldöttség érkezett a Kassa környéki községbe, hogy a többnemzetiségű lakosság együttélését tanulmányozza. A vendégek a KNO szervezésében vesznek részt egy kéthetes programban, melynek első részében a magyarországi helyzettel ismerkedtek, a második héten pedig hazánkba látogattak. A csoportot kísérő Luboš Hrivňák koordinátor, a KNO szervezet pozsonyi munkatársa elmondta, hogy a „tanulmányi kirándulás” célja a hazai pozitív kezdeményezések bemutatása, amely a jövőben akár partnerkapcsolatok létesítésében is kicsúcsosodhat.
A vendégek Ipolyszakállos, Ipolyság, Losonc, Nagykürtös és Fülek felkeresése után érkeztek Tornára, mindenütt találkoztak az önkormányzat tagjaival, a települések polgármestereivel, az állami szervek képviselőivel, helyi vállalkozókkal, a régióban tevékenykedő kormányon kívüli szervezetek munkatársaival. Bartók László, a 3200 lakosú Torna község polgármestere az utóbbi néhány évben megvalósított kezdeményezésekről számolt be. A házigazdák szerint a küldöttség tagjait leginkább az itteni helyi állami szervek és az önkormányzat közötti viszony, illetve azok jogkörei érdekelték.
Ilija Vukič, a Száva-völgyi Orašje község polgármestere szerint a Szlovákiában töltött hét alatt komplex képet kaptak az ország etnikai összetételéről, és hasznos, odahaza is alkalmazható ismereteket szereztek, főleg a szlovák–magyar határmenti együttműködésre és az eurorégiókon belüli együttműködésre vonatkozóan.
„A polgárháború előtti időszakban több területen jóval előbbre tartottunk a mostani Szlovákiánál. A decentralizáció például sokkal előbb megvalósult. A háború azonban mindent a feje tetejére állított, működésképtelenné vált az infrastruktúra, a gazdaság, elmérgesedtek az emberek közötti kapcsolatok”.
Bosznia-Hercegovinában jelenleg három államalkotó nemzetiség él, a szerb, a bosnyák és a horvát egyaránt hivatalos nyelv, ám a helyzet továbbra is feszült, mivel e népcsoportok néhány éve még ellenségként álltak egymással szemben. Vukič úr és társai szerint a mostani időszak náluk a kölcsönös megbocsátás és a jövőbe tekintés időszaka. Az elsődleges feladat mindhárom nemzet életfeltételeinek javítása, ami csakis közös munkával valósítható meg. (juk)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.