<p>Hőerőmű építését tervezik az érsekújvári járásbeli településen, a nagyszabású beruházásról a napokban tájékoztatják a lakosokat.</p>
Nagykér önkormányzata népszavazást tervez a hőerőmű építéséről
Nehezen megoldható és igen költséges a hulladéktárolás a faluban, ezért egy olyan hőerőmű építését tervezik Nagykéren, ahol mintegy hetven munkalehetőséget teremtenének a helyi lakosoknak és üvegházakat fűtenének.
Miroslav Dojčán Nagykér polgármestere levélben fordult a lakosokhoz, melyben részletezi a hőerőművel kapcsolatos elképzeléseket. Vitaindítónak szánta a tájékoztatót, mert arra kíváncsi, hogyan fogadnának a lakosok egy ilyen jellegű beruházást. „A térségbeli falvak polgármestereit, lakosait is kötelességünk tájékoztatni az elképzelésről, mert szükséges a beleegyezésük. A beruházás a földalapból kapott – tulajdonossal nem rendelkező – telken állna, vagy bérelt parcellán, és módosítani kellene a területrendezési tervet. Semmit sem szeretnénk ráerőltetni a lakosokra, döntsenek ők“ – egészítette ki az elmondottakat Dojčán.
A tervezett beruházásnak Dojčán szerint egyetlen negatívuma lenne, hogy a mostaninál sűrűbbé válna a forgalom Nagykéren, amely Érsekújvár és Nyitra között található. Terelőúttal, védőfallal azonban még ez is megoldható, elviselhető lenne. „Területileg és a lakosság számát tekintve mindig a nagy községek közé tartoztunk régióban, ám a szomszédos falvak gyorsabban fejlődtek, mint a községünk. Korábban lehetőségünk lett volna szélerőművet építtetni, ám a lakosokhoz ez az információ el sem jutott. Annyit gondolkodtunk a csatornarendszer megépítésén, hogy a megvalósítást lekéstük“ – olvasható a polgármester szórólapján.
A nagykériek a kommunális hulladékot eddig a tardoskeddi szeméttárolóba szállították, amely megtelt, most a koltai hulladék lerakatot használják. A szemét likvidálása sokba kerül a községnek, az illetékből befolyt összeg korántsem fedi a likvidálására kiadott összeget.
„A beruházó a legkorszerűbb technológiával felépített épület terveit kínálja, amely környezetkímélő és minimális mértékben szennyezi a levegőt. A hőerőmű hőenergiát és villanyáramot termelne. A faluban húsz százalékkal olcsóbb lehetne a villanyáram, és mintegy 60-70 lakos számára munkahelyet biztosítanánk. Az előállított hőenergia kifűthetné a csaknem 15 hektáron felállított üvegházakat, ahol zöldségféléket termesztenénk” – fejtette ki Dojčán. A falu vezetése nem szeretné, ha ez a téma megosztaná a nagykéri közösséget.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.