<p>Ha egy pillantást vetünk a városról és annak környékéről készült műholdas felvételekre, világosan kitűnik: a nagymegyeri erdőhöz fogható kiterjedésű fás területet széles Csallóközben csak Bős mellett, illetve az Öreg-Duna mentén találhatunk.</p>
Nagyban lopják a fát Nagymegyeren
Nyár folyamán ismeretlen tettesek jelentősen megtizedelték a faállományt.
A nagymegyeri erdő jelenleg magánkézben van, csupán elenyésző része állami tulajdonú. Nyáron ismeretlen tettesek láncfűrésszel estek neki az erdőnek; szeptember közepén a nagymegyeri magántelevízió munkatársai próbáltak utánajárni annak, legális-e a város határában folyó fakitermelés. Az illetékes szaktárcához címzett levélre november elején érkezett válasz, melyből kiderült: tizenöt köbméter fa kitermelésére szólt az engedély. Mivel felmerült, hogy ennek többszörösét vágták ki és szállították el a szóban forgó területről, az ügyben vizsgálat indult.
Az Állami Erdészet tótmegyeri (Palárikovo) kihelyezett üzeme november 3-i keltezésű levélben foglalt állást a nagymegyeri erdőben történtekkel kapcsolatban. „A szóban forgó erdő kezelőjeként ellenőrzést végeztünk az üzemen belül; ugyanakkor a Nagyszombati Kerületi Erdőhivatal is vizsgálatot indított a fakivágások törvényességét illetően – írják. – Az ellenőrzések során bebizonyosodott, hogy a területen javarészt törvénytelen fakitermelés folyt, majd sor került a kivágott fák eltulajdonítására. Az erdei növényzet állapotának helyszíni szemléjén bizonyítást nyert, hogy az elkövető vagy elkövetők egészséges, viszonylag vastag törzsű, értékes, néhány évtizedes fákat vágtak ki, melyek az erdei növényzet alapszerkezetét alkották. Az ügy tisztázásáig mindennemű fakitermelést leállítottunk az érintett térségben.”
Az Állami Erdészet tótmegyeri üzeme az ellenőrzés eredményeiből kiindulva a munkafegyelem súlyos megsértése miatt azonnali hatállyal befejezte a munkaviszonyt az erdészeti részleg vezetőjével, akinek közvetlen munkaköri feladatai közé tartozott a szóban forgó erdő felügyelete. Ezt követően az állami vállalat ismeretlen tettes ellen feljelentést tett a nagymegyeri rendőrőrsön.
„Érdekünk, hogy az ügyre és a tettes vagy tettesek kilétére fény derüljön” – áll egyebek közt a Ján Beňa, a tótmegyeri üzem igazgatója által aláírt állásfoglalásban.
Mint megtudtuk: az erdészeti részleg elbocsátott vezetője elmulasztotta közölni feletteseivel és a rendőrséggel, hogy az engedélyezett fakivágáson túl illegális fakitermelés, valamint tulajdon elleni bűncselekmény történt. Az erre utaló nyomok hónapokig láthatók voltak az erdei utak mentén, hiszen a kivágott fát hónapokon keresztül szállították az erdőből, esetenként két traktorral is. Ezek a nagymegyeri erdészet épületétől alig húsz méterre lévő aszfaltúton haladtak el naponta több ízben, miközben a kivágott fák légvonalban alig százötven méterre az erdészháztól zuhantak a földre. Nehezen elképzelhető, hogy a nagymegyeri erdészet munkatársainak tudta, beleegyezése, esetleg irányítása nélkül bárki is láncfűrésszel dolgozhatott volna heteken, hónapokon át a városszéli erdőben.
Both Péter dunaszerdahelyi járási rendőrkapitány lapunknak elmondta: a falopások száma a fűtési szezon előtt szinte minden évben emelkedő tendenciát mutat. „Általában kisebb kihágásokról, bűncselekményekről van szó, melyek többsége hátrányos szociális helyzetű egyének számlájára írható – mondta. – Nagyobb volumenű erdőkárosításra mintegy egy évvel ezelőtt, Bős térségében került sor. Az elkövetőkre kiróható büntetés ilyen esetekben az okozott kár nagyságától függ.” (Kovács Zoltán)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.