<p>Műemlékké nyilvánították a piac épületét, amely eredetileg honvédkaszárnyának épült. A kereskedők maradhatnak az épületben és annak belső udvarán is, de a reklámtáblákat le kell cserélniük.</p>
Műemlékké nyilvánították a nyitrai vásárcsarnokot
Nyitra |
Az 1890–1891-ben Lyko János tevei alapján épült honvédkaszárnya 60 zászlóaljnak adott otthont, és a 19. és 20. század fordulóján Magyarországon épülő laktanyák prototípusaként szolgált. A három szárnyas épület hatalmas udvarán egykor katonák sorakoztak, a monarchia széthullása után, az 1930-as évek elejétől azonban a környék kistermelői árulják itt a portékájukat. Az épületet most műemlékké nyilvánították, ezáltal szigorodtak az átalakítások, felújítások, valamint a reklámtáblák elhelyezésének feltételei. „Arra törekszünk, hogy a feliratok egységesek legyenek és harmonizáljanak az épülettel. A kirívó grafikájú, engedély nélkül kihelyezett reklámtáblákat eltávolíttatjuk, ezentúl a bolt feletti felirat és egy felakasztható cégér lesz engedélyezett az épület homlokzatán, legfeljebb az első emelet magasságában. A betűk típusa és mérete is egységes lesz, a kereskedőknek egyszerűen tudatosítaniuk kell, hogy a városközpont egyik történelmi épületében van a boltjuk, és itt az esztétikai szempont előbbre való, mint az, hogy a reklám minél harsányabb legyen” – mondta Anna Valeková, a Nyitrai Kerületi Műemlékvédelmi Hivatal igazgatója. A piac épületében működő boltok reklámtábláinak használatát szabályozó rendeletet a városi hivatal a műemlékvédelmi hivatallal együttműködve dolgozza ki. A tervek szerint a 2014. május elejéig, a turistaszezon kezdetéig kell valamennyit lecserélni, a költségeket a kereskedők állják. Helyi képviselők javaslatára a közeljövőben nem csak a piac épületében, de az egész történelmi belvárosban szigorítják a reklámtáblák grafikáját és elhelyezésének szabályait. „Most úgy néz ki a belváros, mint egy falusi búcsú, a Nyugat-Európából érkező turisták nem is értik, hogyan lehet ezt a giccsparádét engedélyezni. Ha eleinte tiltakoznak is majd a kereskedők és vendéglátók, utólag belátják, hogy az ízléses cégér és az egységes képet nyújtó épület vagy utca az ő érdeküket is szolgálja” – hangsúlyozta Štefan Štefek alpolgármester.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.