Mivel jár a felmondás visszavonása?

Családi okok miatt felmondtam a munkahelyemen, és jelenleg egy hónapos felmondási időben vagyok. A munkáltatóm közben próbál a helyemre új embert felvenni, de egyelőre senkit sem sikerült találnia a szükséges idegennyelvismerettel és szakmai háttérrel.

Családi okok miatt felmondtam a munkahelyemen, és jelenleg egy hónapos felmondási időben vagyok. A munkáltatóm közben próbál a helyemre új embert felvenni, de egyelőre senkit sem sikerült találnia a szükséges idegennyelvismerettel és szakmai háttérrel. Jelentkezők voltak, de a kínált bért alacsonynak találták. Mivel lassan kifutunk az időből, megkért rá, maradnék-e még néhány hónapot, amíg sikerül az állást valakivel betöltenie. Megengedné, hogy javarészt otthon dolgozzak, és csak a szükséges esetekben járjak be a munkahelyre. Nekem elvileg megfelelne, ha tovább maradnék, és még egy kis bevételre szert tennék. A férjem szerint viszont új szerződést kellene kötnöm a céggel, egy kicsit magasabb bérrel. Még azt szeretném tudni, hogy milyen lehetőségek és buktatók lehetnek a munkaviszony megszüntetésénél. Pl. ha már berendezkedtem és a főnököm talál valakit, egyik napról a másikra elengedhet?

Míg telik a felmondási idő, a munkavállaló vissza is vonhatja a felmondását. A legtöbb esetben a visszavonásra már a felmondás kézbesítése után kerül sor, ezért annak érvényességéhez a munkáltató beleegyezése is szükséges. A Munka Törvénykönyve (311/2001-es törvény) 61. paragrafusának negyedik bekezdése szerint mind a felmondás visszavonását, mind pedig az ebbe való beleegyezést írásban kell megtenni. Az írásos forma hiánya azonban a Munka Törvénykönyve alapelveivel összhangban nem lehet a gyengébb, és a Munka Törvénykönyve által védett fél (az alkalmazott) kárára, a jogbiztonságért ajánlatos ezeket írásba foglalni.

A felmondás visszavonásának jogkövetkezménye, hogy az eredeti munkaviszony folytatódik. Ezt a munkaviszonyt legegyszerűbben a felek közös megegyezésével lehet felbontani. Ha pedig valamelyik fél erre nem lenne hajlandó, marad az egyoldalú felmondás lehetősége. Itt számolni kell ismét a felmondási idővel. Ha az eredeti munkaviszony a felmondás beadásakor több mint egy évig tartott, a felmondási idő már két hónap, és a felmondás beadását követő naptári hónapban kezd el telni.

Ha olvasónk új feltételeket is szeretne bevinni a munkaviszonyba – pl. magasabb bért vagy az otthon dolgozás lehetőségét, megteheti a munkaviszony módosításával közös megegyezéssel. További lehetőség új, határozott időre szóló szerződést kötni a munkáltatóval. Így konkrétabban is meg tudják szabni a további munkaviszony időtartamát, és nem kell attól tartani, hogy gondok lesznek a befejezéssel. Az új munkaviszonyt próbaidő nélkül ajánlatos megkötni. Szükség esetén a határozott időre szóló munkaviszony (maximum kétszer) meghosszabbítható, vagy annak letelte után új, határozott időre szóló szerződés köthető, a kétéves törvényes intervallumon belül. A határozott időre szóló szerződést is meg lehet szüntetni az eredeti időtartam lejárta előtt – a hatályos munkajog eszközeivel.

Veszelei Viktória jogász

(A cikk tájékoztató jellegű, nem minősül jogi tanácsadásnak.)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?